Blog o książkach dla młodzieży

Blog o książkach dla młodzieży

Blog o książkach dla młodzieży https://literackigps.pl – wielu dorosłych przyznaje, że nie przeczytało ani jednej książki w roku kalendarzowym. Podobnie jest z młodymi dorosłymi — ludzie w tej grupie wiekowej zwykle czytają tylko to, co jest wymagane. Jednocześnie czytanie wpływa nie tylko na rozwój intelektualny, ale także emocjonalny, co dla nastolatków jest niezwykle ważną kwestią. Szukając odpowiedniej dla siebie książki, warto skorzystać z recenzji dostępnych na niektórych blogach.

Jakie książki są dobre dla nastolatków?

Blog o książkach dla młodzieży
Blog o książkach dla młodzieży

Nie ulega wątpliwości, że młodzież powinna mieć kontakt z wszelkimi rodzajami literatury. To, co widzą w sieci, to tylko wierzchołek góry lodowej – tak naprawdę tylko książki pozwalają im lepiej zrozumieć rzeczywistość i zbudować własny światopogląd. Młodzi ludzie najczęściej chodzą do szkoły, ale robią to z przymusu. To bardzo smutny trend, który utrzymuje się od kilku lat. Rodzice nie zawsze wspierają rozwój pasji czytelniczej swoich dzieci. Często nie wiedzą, kiedy czytać poważniejsze książki, a kiedy ich dzieci mają prawo przeczytać wydanie dla dzieci. Jakie książki są dobre dla nastolatków? Obecnie większość księgarń wprowadza przedziały wiekowe, wyraźnie wskazując, które wydania dana osoba może kupić. Są one jednak tylko przewodnikiem, a nie ostatecznym przewodnikiem. Książki musimy dobierać zgodnie z poziomem rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka oraz jego zainteresowaniami. Zanim sięgniecie po konkretne wydanie, warto przeczytać recenzje, żeby mniej więcej wiedzieć, czego się po nim spodziewać. Ciekawe recenzje można znaleźć na tematycznych blogach, najlepiej napisanych przez ekspertów.

 

Blogi polecające książki dla nastolatków

Książki dla dzieci i młodzieży były najczęściej recenzowane przez autorów blogów tematycznych. Ciekawe porady można znaleźć na Strefie Psotnika – blogu dedykowanym rodzicom dzieci i młodzieży powyżej 15 roku życia. Dla wszystkich grup wiekowych znajdziemy wiele propozycji z różnych dziedzin, które z pewnością zainteresują każdego młodego człowieka. Niektóre książki można kupić bezpośrednio w sklepie internetowym. Ciekawe porady można znaleźć również na stronie Ładne Bebe, choć ta strona skierowana jest głównie do rodziców małych dzieci. Mimo to jest przydatna dla nastolatków dopiero wchodzących w ten „trudny wiek” i świetna pomoc dla rodziców w wyborze odpowiedniej lektury.

Szkolny blog książkowy

Obecnie coraz więcej bibliotek szkolnych prowadzi blogi książkowe. Eksperci dokonują przeglądu pozycji dostępnych w danej bibliotece, przypisując jednocześnie najodpowiedniejszy wiek dla danej książki. Szkolny blog książkowy ma jedną zasadniczą zaletę – prowadzi go bibliotekarz, który nie tylko pasjonuje się książkami, ale także doświadczony pedagog, który na co dzień słucha uczniów. Pozwala to na tworzenie ciekawych recenzji, które są przygotowywane nie tylko przez edukatorów, ale w pewnym stopniu również przez uczniów. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzać szkolne blogi – znajdziemy tam porady dostosowane do wieku. To bardzo ważne, ponieważ na większości serwisów możemy się pogubić, ponieważ recenzują książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tymczasem szkolne blogi recenzują tylko książki dla nastolatków.

Blogi prowadzone przez czytelników – czy warto z nich korzystać?

Blogi książkowe można podzielić na dwie kategorie – te prowadzone przez profesjonalistów i te prowadzone przez czytelników. Które warto przeczytać? Istnieje wiele blogów poświęconych czytaniu online, ale niewielu ekspertów. Jednocześnie te drugie wydają się być bardziej wartościowe, bo pozwalają spojrzeć na książkę z zupełnie innej perspektywy. Możemy też znaleźć wyjaśnienia ważniejszych problemów, których nie do końca rozumiemy. Ponadto książki proponowane przez ekspertów zostały starannie dobrane z uwzględnieniem aktualnych trendów w szkoleniu i metodach nauczania. Czytanie blogów nie zawsze pozwala znaleźć to, czego naprawdę szukamy. Jednak większość z nich ma tę wielką zaletę, że czytelnicy są zachęcani do dyskusji pod każdym postem. Dzięki temu możemy wymieniać się spostrzeżeniami na temat konkretnych wątków czy postaci. To nie tylko zachęca nas do uważnego czytania, ale także do zmiany poglądów na pewne wydarzenia lub osoby. Nie ma wątpliwości, że blogi z recenzjami książek warto odwiedzać, ale każdy musi znaleźć taki, który spełni jego oczekiwania. Na blogu autorka recenzuje różne projekty, które nie wszystkim młodym ludziom odpowiadają. Rodzice powinni również zwracać uwagę na to, co czytają ich dzieci, nawet jeśli są nastolatkami. Warto też zachęcać dzieci do regularnego czytania, to sprzyja ich rozwojowi.

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl