Chirurgia plastyczna - najpopularniejsze zabiegi, możliwe powikłania, kiedy z niej skorzystać?

Chirurgia plastyczna – najpopularniejsze zabiegi, możliwe powikłania, kiedy z niej skorzystać?

Chirurgia plastyczna – najpopularniejsze zabiegi, możliwe powikłania, kiedy z niej skorzystać? Chirurgia plastyczna jest bardzo intensywnie rozwijającą się dziedziną medycyny. W naszym kraju nie ma jeszcze oficjalnych statystyk obejmujących liczbą wykonywanych operacji plastycznych, jednak są one coraz częściej wybierane zwłaszcza przez kobiety.

Grupą docelową są w dużej mierze osoby w wieku 39-50 lat, a także osoby o wiele młodsze, mieszczące się w przedziale 19-34 lata. Zadaniem operacji plastycznych jest przede wszystkim zmniejszenie oznak starzenia się organizmu oraz usunięcie mankamentów urody. Jednakże warto pamiętać, iż chirurgia plastyczna nie jest jedynym rozwiązaniem, coraz większą popularnością cieszą się także mało inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej

Zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej:

 • oparzenia
 • obrażenia ciała potrzebujące przeprowadzenia przeszczepów w obrębie obrażeń
 • uszkodzenia wywołane nowotworami złośliwymi powłok ciała
 • wady wrodzone twarz, takie jak na przykład rozszczep wargi i podniebienia
 • rekonstrukcja piersi

Zabiegi chirurgii estetycznej:

 • abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha
 • lifting twarzy
 • korekcja powiek
 • operacja nosa
 • liposukcja
 • powiększenie biustu

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej w 2017 roku wykazały, iż do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych u kobiet zaliczamy: podniesienie piersi, pomniejszenie piersi, plastykę brzucha, lifting twarzy, powiększenie biustu oraz liposukcję. Mężczyźni natomiast często decydowali się na plastykę opadających powiek, pomniejszenie piersi, liposukcję, plastykę brzucha oraz lifting twarzy.

Jakie ryzyko niosą ze sobą zabiegi medycyny estetycznej?

Ryzyko, na jakie narażamy siebie, decydując się na bardzo inwazyjny zabieg, nie obejmuje jedynie zagrożenia zdrowia. Dużym problemem jest także lekkomyślne podejście do zabiegów medycyny estetycznej i brak wystarczającej wiedzy na dany temat. Pacjenci często bagatelizują ryzyko, jakie występuje w trakcie ingerencji w ciało. Zależy im jedynie na polepszeniu swojego wyglądu, nie obawiają się możliwych, groźnych dla zdrowia powikłań. Medycyna estetyczna jest bardzo dochodowym biznesem, a zabiegi chirurgii plastycznej kosztują czasem wiele tysięcy złotych. Na rynku znajdziemy wielu chirurgów plastycznych, którzy zachęcają do skorzystania z ich usług i proponują bardzo przystępne ceny zabiegów. Kanony piękna cały czas ulegają zmianom, wiele ludzi chce dążyć do doskonałości, co jest przeważnie niemożliwe. Większość osób korzystających z chirurgii plastycznej to kobiety jest ich blisko 88 procent, natomiast jedynie około 12 procent panów wybiera ten sposób poprawienia urody.

Potencjalne powikłania wynikające z wykonania zabiegu chirurgii plastycznej to:

 1. Dolegliwości skórne: obniżona wrażliwość czuciowa, martwica tkanek, przebarwienia, częściowy paraliż, krwiaki podskórne, problemy w trakcie procesu gojenia ran.
 2. Groźne komplikacje: odrzucenie implantów, zakrzepica, krwotoki, zakażenie ran, reakcje alergiczne na środek użyty do narkozy.
 3. Odmienny rezultat niż zamierzony: nieestetycznie wyglądające blizny w widocznych miejscach, asymetria, efekt niezgodny z oczekiwaniami pacjenta. Skutki te nie wpływają na nasze zdrowie, aczkolwiek należy o nich pamiętać, jeśli zastanawiamy się nad operacją plastyczną, gdyż jej wynik nie jest nigdy do końca pewny.

Dlaczego warto skorzystać z oferty chirurgii plastycznej?

Chirurgia plastyczna - najpopularniejsze zabiegi, możliwe powikłania, kiedy z niej skorzystać?
Chirurgia plastyczna – najpopularniejsze zabiegi, możliwe powikłania, kiedy z niej skorzystać?

Nie ważne jest to, z jakich dokładnie przyczyn chcemy zdecydować się na operację plastyczną, na pewno dzięki niej zyskamy większą pewność siebie. Będziemy czuli się w swoim ciele lepiej, znacznie polepszy się nasze codzienne samopoczucie. Jeśli pozbędziemy się naszych kompleksów, które wpływały na niższą samoocenę, wówczas zaczniemy tak naprawdę nowe życie, będziemy odmienieni psychicznie. Z tego właśnie względu warto zdecydować się na zabieg z chirurgii plastycznej. W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma jakieś kompleksy, w tym przypadku pomóc może często jedynie chirurgia plastyczna. Dzięki poprawie naszego wyglądu będziemy mogli lepiej poradzić sobie z wszelkimi problemami psychicznymi (nerwica, depresja). Będąc bardziej pewnym siebie, mamy większe szanse na osiągnięcie sukcesów na tle zawodowym. Zabiegi oferowane przez chirurgię plastyczną niosą ze sobą wiele korzyści.

Kiedy lepiej nie decydować się na operację?

W niektórych sytuacjach korzyści związane z przeprowadzeniem zabiegu chirurgii plastycznej w żadnym stopniu nie dadzą rady przykryć ewentualnych efektów ubocznych. Pacjent decydujący się na daną operacją musi zostać po niej w danej placówce pod całodobową opieką. Chirurg natomiast musi wcześniej wytłumaczyć pacjentowi, dokładnie jak wygląda zabieg oraz jakie są jego efekty uboczne, to bardzo ważne, aby pacjent był dobrze poinformowany. Czasem zagrożeniem dla pacjenta jest jego uzależnienie od operacji plastycznych. Kiedy taka osoba pozbędzie się jednego swojego kompleksu, zaraz zaczyna zauważać u siebie kolejny kompleks, którego chce się pozbyć. Takie sytuacje nie są zbyt częste, jednakże także mają one miejsce w klinikach.