Co to są konstrukcje stalowe?

Co to są konstrukcje stalowe?

Co to są konstrukcje stalowe? Konstrukcje stalowe to moduły nośne, na których oparty jest budynek, czy też jakaś jego część. Znajdują zastosowanie w budownictwie indywidualnym, ale głównie wykorzystywane są w budownictwie przemysłowym. Hale przemysłowe to miejsce, gdzie może występować szereg nieprzychylnych czynników, począwszy od niekorzystnych warunków atmosferycznych, a kończąc na skomplikowanym stylu pracy wewnątrz hal.

Konstrukcje stalowe ( polecamy https://norvik-group.com/oferta/konstrukcje-stalowe-dolnoslaskie/ ) powinny być solidnie wykonane, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom, a także korzystnie wpływać na proces technologii produkcji. Konstrukcje te wykonane są z wysokiej jakości  surowców o bardzo dobrych parametrach technicznych. Dobrej jakości stal jest zabezpieczona przed korozją, wykazuje się odpornością na rozciąganie i ściskanie. W budownictwie przemysłowym wykonawstwo konstrukcji stalowych nie ogranicza się tylko do hal, są to również kratowe maszty radiowo-telewizyjne lub telefonii komórkowej, centra handlowe.

Zalety konstrukcji stalowych

Niewątpliwą zaletą jest szybkość wykonania w bardzo dobrym stosunku do jakości, ponieważ konstrukcje stalowe na zamówienie wykonywane są w fabryce przy pomocy specjalistycznych urządzeń, co pozwala na szczególnie perfekcyjne wykonanie.

Stal jest jednym z najpopularniejszych metali do wznoszenia różnych struktur, ponieważ charakteryzuje się najlepszą zależnością wytrzymałości do masy konstrukcji nośnej. Pozwala to na budowanie konstrukcji wysokich i smukłych, czy też dużych rozpiętości, bez obawy o ich stateczność. Biorąc pod uwagę rodzaj różnych materiałów budowlanych, stawianie konstrukcji stalowych przebiega o wiele sprawniej, niska masa umożliwia nawet przenoszenie ich w inne miejsce. Firmy montażowe konstrukcji stalowych przeprowadzają prace równie szybko, moduły konstrukcji łączone są za pomocą śrub, co umożliwia bardzo szybkie rozpoczęcie ich użytkowania. Konstrukcje murowane, czy też żelbetowe wymagają znacznie dłuższego czasu ich realizacji odpowiednich warunków, jeśli chodzi o pogodę, natomiast montaż konstrukcji tego typu może odbywać się zimą.

Do dużych korzyści ze stosowania konstrukcji stalowych zalicza się również możliwość ich recyklingu. W przypadku demontażu konstrukcji, czy też zrezygnowania z części obiektu, jest możliwość odzyskania części kosztów, jest to ekologiczne i korzystne rozwiązanie zgodne z wymogami środowiska naturalnego.

Rodzaje konstrukcji stalowych

Najbardziej popularne konstrukcje to szkielety prętowe, obudowywane zazwyczaj blachą, w budownictwie popularnym służą do wykonania struktury dachu, natomiast w budownictwie przemysłowym taki plan montażu konstrukcji stalowej wykonywany jest do budowy hal magazynowych, taśmociągów, masztów, estakad przemysłowych.

Innym rodzajem są szkielety pręgnowo-cięgnowe, które stosuje się przy konstrukcjach dachów o dużej rozpiętości, generalnie mają zastosowanie do projektów o ponadnormatywnych wymiarach, np. hale widowiskowe, stadiony sportowe czy też różnego rodzaju obiekty o dużych przeszkleniach.

Konstrukcje stalowe powierzchniowe, w tego rodzaju strukturach moduł nośny jest jednocześnie powierzchnią samej budowli, wykorzystywane są do budowy zbiorników na ciecze.

Małe konstrukcje stalowe

Stal jest bardzo plastycznym materiałem, wykonywane z niej małe konstrukcje metalowe są wykorzystywane między innymi do produkcji wiat rolniczych. Główną cechą tych konstrukcji jest wytrzymałość i trwałość, co umożliwia odpowiednie garażowanie maszyn rolniczych. Wykorzystywane są one do tymczasowego przechowywania urządzeń rolniczych, chronią przed deszczem, śniegiem, czy różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Takie zadaszenia stalowe są proste w rozbudowie, czy też w ewentualnym demontażu i przeniesieniu w inne miejsce.

Konstrukcje stalowe ( https://norvik-group.com/oferta/konstrukcje-stalowe-wielkopolskie/ ) są budowane w sposób pozwalający na maksymalne wykorzystywanie powierzchni. Pozwalają na ominięcie wielu problemów, z którymi spotyka się tradycyjny model budowania. W budownictwie przemysłowym stały się powszechne, powoli też zastępują konstrukcje z drewna czy też murowane. Obiekty w branży przemysłowej podlegają bardzo dynamicznym zmianom, ich przebudowa metodą np. murowania jest długotrwała, a ponadto kosztowna. Zastosowanie konstrukcji stalowych pozwala na szybkie zmiany, niedużym kosztem i o każdej porze roku.