Czy warto kupować samochody w skupie aut?

Czy warto kupować samochody w skupie aut?

Czy warto kupować samochody w skupie aut? Samochód jest w dzisiejszych czasach pełni dzisiaj niezwykle ważną rolę – jego posiadanie zapewnia nam sprawną, szybką, wygodną i bezpieczną komunikację z nawet najodleglejszymi zakątkami świata. Wiele osób decyduje się na zakup aut nowych z salonu oraz sprzedaż tych dotychczasowych w skupach aut. Czy skup aut to dobre miejsce na sprzedaż starego samochodu? W niniejszym artykule w sposób bardzo dokładny wyjaśniamy, w jaki sposób działają popularne skupy aut. Zapraszamy do lektury! 

Jak rozpoczyna się sprzedaż samochodu w skupie aut?

W XXI wieku ogromną ilość czynności można wykonywać za pośrednictwem internetu. Nie inaczej jest w przypadku skupu aut. Także tutaj wszelkie czynności dotyczące sprzedaży samochodu rozpoczynają się w internecie. Każdy klient na stronie internetowej skupu samochodów zgłasza chęć zakupu jednego z prezentowanych modeli. Zazwyczaj podczas zgłaszania się do zakupu trzeba odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli chcemy sprzedać samochód w skupie, z pewnością zostaniemy zapytani o aktualny stan techniczny danego pojazdu.

Osoby, które wolą bardziej tradycyjne formy komunikowania, przewidziano również dedykowane rozwiązania. Zamiast wypełniania formularza pośrednictwem internetu, można kontaktować się oczywiście ze skupami telefonicznie bądź mailowo. Bez względu na to, jaką formę kontaktu ze skupem wybierzemy, z pewnością szybko uda nam się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu obie strony transakcji będą równie usatysfakcjonowane.

Jak skupy aut oceniają wartość samochodów kupowanych od klientów? Każdy skup aut o nieposzlakowanej opinii dokonuje kwalifikacji do odkupu ze względu na rocznik. Im nowsze auto, tym wyższa będzie zaproponowana cena. Samochody kupowane przez skup aut mogą być w 100% sprawne, posiadać wady wizualne bądź mechaniczne. W niektórych przypadkach skup aut decyduje się również na zakup samochodów uszkodzonych lub powypadkowych. Zdecydowana większość skupów prowadzi bardzo rygorystyczną politykę odnośnie skupowania samochodów. Zazwyczaj kupują najmłodsze auta oraz te, które cieszą się największą popularnością. Wynika to z tego, iż dzięki takiemu działaniu szansa na sprzedaż tego typu modeli jest znacznie wyższa. Z kolei jeśli zakupiony samochód jest mocno uszkodzony, skup aut najczęściej decyduje się na sprzedaż poszczególnych części.

Bezpłatna wycena

Wiele profesjonalnych skupów aut posiada w swojej ofercie bezpłatną wycenę samochodów. Polega to na tym, że dokonuje się wstępnej wyceny za pośrednictwem internetu oraz później przez rzeczoznawcę w trakcie przeprowadzania dalszej procedury. Skupy aut bardzo często starają się jednak zabezpieczyć na wypadek, gdyby osoba sprzedająca samochód ukryła ważne informacje odnośnie samochodu i przez to spowodowała jego błędną wycenę. Wówczas skup aut uprawniony jest do stwierdzenia podpisanej umowy za nieważną oraz prowadzi negocjacje z danym klientem. Wiele skupów aut posiada przedstawicieli, którzy osobiście udają się do klientów po samochody. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży jest niezbędne, aby zostały spełnione wszystkie formalności związane z procesem przekazania własności danego pojazdu.

Dużą konkurencja na rynku ułatwia sytuację klientom

Rynek skupów aut jest bardzo mocno nasycony. W chwili obecnej działa cała masa tego typu firm, które starają się przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów do sprzedaży samochodu w ich punkcie. Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy sprzedaż samochodu w skupie jest dobrym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, iż jest to doskonałe wyjście dla wszystkich tych, którzy chcą w szybki sposób sprzedać swój samochód. Bezproblemowo możemy pozbyć się swojego samochodu. W każdym rzetelnym skupie aut cały proces kupna/sprzedaży samochodu jest w pełni transparentny – wszystkie informacje od początku do końca są jasne dla obu stron.

Jak nie dać się oszukać skupowi aut?

Czy warto kupować samochody w skupie aut?
Czy warto kupować samochody w skupie aut?

W każdej branży działają firmy, które nie postępują zgodnie z zasadami moralnymi. Nie inaczej jest w przypadku skupów aut. Czy istnieje jakiś sposób na to, aby uchronić się przed niekorzystną dla nas wyceną auta? Najlepiej jest dokonać jej również we własnym zakresie. Warto wiedzieć, ile tak naprawdę jest wart nasz samochód. Niektórzy właściciele aut są jednocześnie przekonani, iż ich samochód jest wart bardzo dużo. Wiele razy okazuje się, że ich twierdzenia nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. W jaki sposób zatem ocenić wartość swojego samochodu, który chcemy sprzedać? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy. Wycena oczywiście nie będzie darmowa, jednak dzięki niej nie damy się oszukać nierzetelnemu skupowi aut.

Oczywiście, może okazać się tak, iż skup aut nie zaproponuje nam takiej samej ceny, jaką podał nam niezależny rzeczoznawca. Jeśli by tak postąpił, nie mógłby nic zarobić na prowadzonym przez siebie biznesie. Trzeba  liczyć się z tym, iż cena zaproponowana przez skup aut może nieco różnić się od tej podanej przez niezależnego rzeczoznawcę. Nie może być jednak kilka razy niższa.