Dlaczego warto wybrać system inteligentnego domu?

Dlaczego warto wybrać system inteligentnego domu?

Dlaczego warto wybrać system inteligentnego domu? Inteligentny dom to grupa urządzeń połączonych w sieć zdolna do rozwiązywania różnych zadań bez ingerencji człowieka. Pierwszą i najważniejszą zaletą tego systemu jest redukcja kosztów energii. Istnieje jednak wiele powodów, dla których ludzie myślą o inteligentnym domu. Na przykład czujniki bezpieczeństwa zainstalowane wokół i wewnątrz domu oraz kamery monitorujące stan domu i jego mieszkańców. To nie jest zamiennik dla agencji ochrony, ale raczej upewnienie się, że w domu wszystko jest w porządku.

Wygoda to podstawowa zaleta inteligentnego domu

Posiadanie wygodnej powierzchni sterującej w jednym dogodnym miejscu to coś, czego często brakuje w klasycznych domach. Infrastruktura zorientowana na ludzi oszczędza ludziom niepotrzebnych kłopotów i ułatwia życie. Na przykład starą bateryjną głowicę termiczną lub ogrzewanie podłogowe zastępuje się teraz przyjaznym dla użytkownika interfejsem, który pozwala na ustawienie optymalnej temperatury w dowolnym momencie. Komfort pracy poprawia również możliwość regulacji oświetlenia (system ściemniania, ustawienia oświetlenia strefy). Sterowanie telefonem komórkowym to znak rozpoznawczy systemu inteligentnego domu. A w niektórych sytuacjach nie musisz sam uruchamiać pralki, wystarczy otworzyć okno, a system się tym zajmie. W większości oświetlenie, telewizory i inne gadżety są podłączone do inteligentnego domu.

Oszczędności to główna motywacja decyzji o posiadaniu inteligentnego domu

Dlaczego warto wybrać system inteligentnego domu?
Dlaczego warto wybrać system inteligentnego domu?

Inteligentny dom może również przynieść realne oszczędności poprzez optymalizację zużycia energii. W związku z tym często mówi się o szybkim zwrocie kosztów budowy systemu. Ale oświetlenie trudno jest zaoszczędzić, dlatego najlepiej zainstalować żarówki LED. Ogrzewanie to inna historia, gdzie naprawdę można zaoszczędzić do 30% optymalizując profil temperaturowy i wyłączając zbędne obwody, gdy nie ma członków rodziny. Ten system redystrybuuje nadwyżkę wygenerowaną przez działanie jednego systemu i redystrybuuje ją, aby dokończyć pracę innego systemu. Na przykład nadmiar ciepła, który może powstać podczas pracy kotłowni, jest kierowany za pomocą systemu chłodzenia, aby zapobiec oblodzeniu dachu. Oczyszczoną wodę można ponownie wykorzystać do podlewania roślin.

Opieka nad bliskimi/monitorowanie stanu zdrowia

Możliwość cichego monitorowania osób starszych w celu proaktywnego reagowania na nienormalne zachowanie. Gdy osoba starsza zacznie zachowywać się nienormalnie, system może powiadomić, po prostu zadzwonić i zapytać, jak się masz, nie trzeba wyjaśniać, że inteligentny dom ma powiadomienia czy coś. Ponadto wiedza o tym, co planuje Twoje dziecko, zapewni Ci spokój ducha. System całkowicie kontroluje dostęp i bezpieczeństwo do domu, mieszkania czy biura. Może łatwo zidentyfikować wszelkie anomalie, takie jak wybite okna lub drzwi, i natychmiast powiadomić właściciela. Ponadto system jest w stanie w porę zapobiec sytuacjom awaryjnym (wyciek wody, gaz, pożar) i odpowiednio im zapobiec (zablokowanie wody lub gazu, uszczelnienie domu przed niepowołanym wejściem, powiadomienie o pożarze).

Automatyka to podstawa inteligentnego domu

Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób myli pojęcia inteligentnego domu i automatyki domowej. Tak naprawdę nie da się zbudować inteligentnego domu bez automatyki. Automatyzacja odciąża ludzi z różnych obowiązków. Na przykład włączanie świateł w korytarzu można łatwo zautomatyzować za pomocą czujników ruchu i przekaźników. Sterowanie ogrzewaniem można łatwo zautomatyzować za pomocą harmonogramów, a nawet czujników, które rozpoznają obecność członków rodziny w domu. Zamiast biegać po domu i bawić się termostatami, wystarczy raz ustawić system.

Konfigurowalność

To może być niedoceniana funkcja inteligentnego domu. Możliwość zmiany ustawień i połączeń pozwoli mieszkańcom dostosować inteligentne domy do zmieniających się sytuacji życiowych. Obecność lub przegrupowanie dzieci często wymaga nie tylko zmiany ustawień, ale nawet pozycji przełączników i czujników. Tutaj od razu przydaje się konfiguracja z jednym punktem (kontrolerem), a protokół radiowy pozwala nie wiązać przełączników i czujników z przewodami, ale umieszczać je w dowolnym miejscu. Inteligentny dom powinien ewoluować wraz z jego mieszkańcami.

Sterowalność

Możliwość zarządzania infrastrukturą domową podczas podróży lub pracy może być bardzo przydatna. Na przykład włącz ogrzewanie lub klimatyzację w domu w upalny letni dzień. W tej grupie znajdują się również powiadomienia z podsystemów inteligentnego domu. Monitorowanie aktualnego stanu domu pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji pogodowych, takich jak zamarznięcie rur wodociągowych podczas silnych mrozów. Wyposażenie domu w ten system to opłacalna inwestycja i bardzo korzystny dodatek do wartości rynkowej nieruchomości. Funkcje systemu inteligentnego domu nie są ograniczone i można je dowolnie rozbudowywać w dowolnym momencie.