Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID? We współczesnym przedsiębiorstwie stopień automatyzacji jest bardzo wysoki. Tego typu miejsca charakteryzują się dużym przepływem informacji. Aby lepiej rozwiązać ten problem warto zdecydować się na system RFID, a ostatnio bardzo chętnie decydują się na niego małe i nieco większe firmy. Jakie są cechy systemu RFID? Ile kosztuje system RFID? Jak wybrać tagi RFID? Gdzie stosowane są zaawansowane systemy RFID? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

System RFID – jakie są jego cechy?

Zanim przejdziemy do ogólnych rozważań na temat systemu RFID, warto najpierw rozważyć jego praktyczne cechy. Cóż, ta technologia istnieje już od jakiegoś czasu, ale wciąż dynamicznie się rozwija. Jego głównym celem jest szybsze rozpoznawanie osób lub przedmiotów. W nieco większych przedsiębiorstwach identyfikatory są powszechne. To na nich zakodowane są dane osobowe, aby szybko trafiły w miejsce przeznaczone wyłącznie dla pracowników. W rezultacie można kontrolować godziny pracy. Powszechne jest również wykorzystywanie technologii RFID do kodowania informacji na paczkach. Pozwala to na zakodowanie niezbędnych informacji o przesyłce. Co to oznacza w praktyce? Pracownicy danej firmy mogą za pomocą czytnika szybko odczytać odbiorcę i miejsce dostawy. Warto wspomnieć, że u zwierząt wykorzystano możliwość wszczepienia mikroczipu. Dzięki temu hodowca może mieć pewność, że osobnik nie zgubi się ani nie ucieknie z danego miejsca. Systemy RFID są więc bardzo przydatne i mogą być wykorzystywane w wielu sytuacjach.

Ile kosztuje system RFID?

Oczywiście wiele osób zastanawia się, ile będzie kosztował system RFID. Otóż ​​odpowiedź na to pytanie jest bardzo problematyczna, ponieważ ostateczna cena zależy od kilku czynników. Można jednak założyć średnie, które w rzeczywistości mogą się nieznacznie różnić. Przykładowo czytniki kart, konstrukcje bramek czy anteny kosztują od 20 000 do 30 000 zł. zł. Oczywiście należy przyjąć, że drzwi w recepcji są wystarczające. Dodatkowo należy doliczyć koszty związane z oprogramowaniem i wdrożeniem. Następnie musimy wziąć pod uwagę cenę od 100 000 do 50 000. zł. Nie mówiąc już o etykietach. Centa zależy od środowiska, z jakim mamy do czynienia. W niektórych przypadkach tagi mogą być ponownie użyte. Koszt naklejek waha się od około 80 groszy do 2,50 zł. Podsumowując powyższe zadania udało nam się zakupić podstawowy system RFID za około 40 000 zł. zł. W praktyce jest to jednak cena najniższa, a ostateczny koszt bywa nieco wyższy.

Jak wybrać tagi RFID?

Ile kosztuje system RFID?
Ile kosztuje system RFID?

Jaki jest koszt systemu RFID W systemach RFID bardzo ważna jest kwestia prawidłowego doboru tagów. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne. W wielu przypadkach etykiety będą narażone na działanie wysokich temperatur, pojawią się również problemy z kurzem, brudem lub warunkami atmosferycznymi. Regiony geograficzne nie są bez znaczenia. Oznaczenia muszą być dobrane zgodnie z częstotliwościami dozwolonymi przez prawo. Nie sposób nie wspomnieć o powierzchni montażowej, na którą aplikowany jest tag RFID. Ogólnie rzecz biorąc, markery dobrze sprawdzają się na powierzchniach takich jak drewno, karton, plastik itp. Tylko niektóre etykiety nadają się do powierzchni metalowych. Na uwagę zasługuje sposób mocowania etykiety oraz pożądany zakres odczytu. Testuj różne tagi, aby wybrać najlepszy. Ostatnim punktem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób programowania tagów RFID. Można bazować na danych zaprogramowanych w tagu lub zaprogramować własne – w zależności od osobistych preferencji.

Gdzie stosowane są zaawansowane systemy RFID?

Nie da się zaprzeczyć, że technologia RFID jest dziś de facto standardem identyfikacji przedmiotów lub osób. Ponadto komunikacja między nimi nie jest pozbawiona znaczenia. Systemy te są wykorzystywane w wielu różnych procesach i gałęziach przemysłu. Możliwości RFID wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle, magazynowaniu, produkcji i logistyce. Służą do monitorowania linii produkcyjnej, podnosząc tym samym poziom kontroli jakości i wykrywając wszelkie błędy produkcyjne na wczesnym etapie. Dzięki systemowi RFID wszystkie procesy mogą zostać zautomatyzowane. Warto również zauważyć, że tego typu sprzęt pozwala na łatwiejszą identyfikację, klasyfikację i śledzenie maszyn, materiałów czy narzędzi. Ewentualna identyfikacja lub zebranie informacji następuje w zadowalającym czasie. Systemy RFID coraz częściej zastępują tradycyjne kody kreskowe, które są nieco przestarzałe i mają niewiele możliwości.