Wywiad z pacjentem - najważniejsze elementy

Jak przygotować się do masażu tajskiego

Jak przygotować się do masażu tajskiego – masaże pozwalają na odprężenie ciała. Na całym świecie powstało wiele ich wariantów. Oczywiście profesjonalne znacząco różnią od tych amatorskich. W dodatku różne rodzaje to znacznie więcej niż tylko uciskanie niektórych części ciała. W przypadku niektórych wariantów można mówić o całych systemach. Jako pierwszy przykład należałoby do tego celu podać masaż tajski i to właśnie on będzie tematem tego artykułu. Przede wszystkim wytłumaczymy, w jaki sposób przygotować się do tej formy.

Masaż tajski – z jakiego powodu go wybrać?

Być może niektórzy przeszli przez etap celów i chcą po prostu wiedzieć, w jaki sposób powinni się przygotować. Część z nas może jednak zastanawiać się nad tym, czy warto się wybrać na taki zabieg. Przede wszystkim masaż tajski jest rytuałem, który składa się z akupresury oraz zadbania o odpowiedni klimat. W kwestii technik wykorzystuje się różnego rodzaju uciski, ugniatania, masowanie czy dotykanie konkretnych miejsc. Warto dodać, że występują różne warianty i masaż olejkami jest czymś innym niż wersja klasyczna. Ważne jest również zapewnienie całego rytuału. Mówimy tutaj o odpowiedniej orientalnej muzyce, której zadaniem jest optymalizowanie odprężenia. Dodatkowo olejki, zioła lub zapachowe świece mają na celu zadbanie o zmysł węchu. Ważne jest również zapewnienie kameralnego pomieszczenia, co pozwoli na skupienie się na własnej przyjemności.

Jak przygotować się w dniu masażu tajskiego?

Wiemy już, jak wygląda masaż tajski, więc możemy teraz skupić się na tym, jak się do niego przygotować. Które z elementów są najważniejsze w dniu masażu? Zaleca się, żeby nie jeść do godziny przed rozpoczęciem masażu. Wcześniej powinniśmy zdecydować się na lekki posiłek. Zaleca się jedzenie świeżych owoców. Absolutną podstawą jest niespożywanie alkoholu w dniu masażu. Zamiast tego warto zadbać o dokładne nawodnienie organizmu. Powinniśmy pić więcej wody niż w przypadku standardowego dnia. Dodatkowo warto jeszcze przed wyjściem z mieszkania wykonać drobne ćwiczenia rozciągające. Nie mówimy o ciężkim wysiłku, ale warto wyciągnąć ręce do góry lub wykonać kilka skłonów. Jeśli jesteśmy posiadaczami długich włosów, to warto je dodatkowo spiąć.

Jak przygotować się po dotarciu na miejsce wykonywania masażu?

Po załatwieniu w recepcji kwestii formalnych powinniśmy wyłączyć telefon komórkowy. Zamiast niego skupmy się na kwestiach psychicznych. Po wskazaniu odpowiedniego miejsca zajmujemy je zgodnie z oczekiwaniami. Następnie rozpocznie się początek całego procesu. Pamiętajmy, że zazwyczaj pierwszym etapem będzie umycie naszych nóg. Dobrze jest to wiedzieć, żeby nie być zaskoczonym już na miejscu. Kolejnym etapem jest zmiana stroju. Masaż tajski odbywa się w ubraniu, co może zredukować stres niektórych osób związany z nagością. Strój jest trochę inny w przypadku masaży suchych i mokrych. W pierwszym przypadku jest to najczęściej lekkie ubranie, a w drugim zazwyczaj jednorazowa bielizna. Musimy też ściągnąć biżuterię oraz zegarek. Możemy wskazać masażyście części ciała, które chcemy ominąć podczas całego procesu lub chociaż zmniejszyć w tym przypadku intensywność.

Nastawienie psychiczne przed rozpoczęciem masażu, czyli wyciszenie się oraz oddalenie problemów

Kompletne informacje zredukują ewentualny stres związany z odbyciem masażu. Powinniśmy również wiedzieć jak zachować się już w miejscu docelowym. Przede wszystkim ważne jest zadbanie o odpowiedni nastrój. Powinniśmy wyciszyć się i nastawić swoje zmysły na potrzebę relaksu. Nie ma sensu rozmyślać o problemach. Celem masażu jest przecież odprężenie i redukcja stresu. Nie jest to więc odpowiednie miejsce na tego typu domysły. Nie zaleca się słuchania głośnej muzyki przed masażem. Nastawienie jest ważną częścią masażu. Pamiętajmy przecież o całej filozofii z nim związanej i postarajmy się do niej dopasować. Pomyślmy o pęcherzykach powietrza oraz przepływie energii.

Jak zachowywać się podczas samego masażu?

Po pierwsze skupmy się na własnej przyjemności. Stół do masażu jest ostatnim miejscem, w którym powinniśmy myśleć o problemach oraz stresie. Koniecznie skupmy się na doznawanej przyjemności i czerpmy jak najwięcej z całego procesu. Ważne jest również zwrócenie uwagi na odpowiednie oddychanie. Najlepiej jest je dostosować do ruchów masażysty. Wiele zależy również od samej formy. Masaż czekoladowy wymaga przecież innego nastawienia niż wariant tradycyjny. Właśnie ten pierwszy może w niektórych momentach wydawać się zbyt mocny, ale to tylko iluzja. Po wszystkim będziemy czuć się jak nowo narodzeni. Możemy dodatkowo sugerować niektóre kwestie masażyście. Muzyka może być np. dla nas zbyt głośna lub ucisk zbyt mocny. Najczęściej wynika on jednak z doświadczenia masażystów i zwykle nie ma w tej kwestii problemów.

Jak zachować się po masażu?

Po masażu wstajemy od stołu. Następnie wracamy do miejsca, gdzie wcześniej się przebieraliśmy. Pozbywamy się jednorazowej bielizny. Nie musimy dręczyć się specjalnymi przygotowaniami. Po masażu skupiamy się na już doznanym odprężeniu. Pozostaje poczucie lekkości oraz ulecenia znacznej ilości problemów. Pamiętajmy też, że na miejscu zostaniemy poinformowani o tym, kiedy jak się zachować. Nie musimy uczyć się tego na pamięć. Warto być przygotowanym, ale nie jest to wymogiem. Powinniśmy również zwrócić uwagę na niektóre przeciwwskazania. Występuje sytuacje, w których masaż jest niemożliwy lub można zastosować tylko niektóre jego formy (np. masaż dla kobiet w ciąży). Najważniejsze jest odprężenie i na tym się skupmy. Reszta to jedynie dodatki.