Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad wyborem profesjonalnego biura rachunkowego? Nie chcesz tracić czasu na księgowanie dokumentów albo nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przejrzyj ofertę firm oferujących swoje usługi w Twojej okolicy.

Możesz również skorzystać z nowoczesnego rozwiązania w formie online, dzięki czemu dokumenty przekazywać będziesz elektronicznie – za pomocą specjalnego systemu lub po prostu mailowo. Jednak jak wybrać dobre biuro rachunkowego? Na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić i nie martwić się o błędy podatkowe i nieprzestrzeganie terminów? Podpowiadamy.

Odpowiednie kompetencje i kwalifikacje pracowników

Jeszcze kilka lat temu każde biuro rachunkowe https://www.ekb.szczecin.pl/ zobowiązane było do posiadania Licencji Ministra Finansów. Obecnie dokument ten nie jest wymagany, jednak jeśli firma jest w jego posiadaniu, to świadczy to o jej profesjonalizmie i specjalistycznej wiedzy. Istotne jest również, czy dokument wydany został tylko głównej księgowej, rozdzielającej obowiązki w firmie, czy też posiadają go wszyscy zatrudnieni w firmie pracownicy. Oprócz tego warto zerknąć na datę wystawienia licencji. Najlepiej, by certyfikat wydany był dawno, możemy wówczas spodziewać się fachowej wiedzy i szybszego rozwiązywania naszych księgowo-finansowych problemów. Jeśli to możliwe zbadajmy kompetencje referentów i pracowników kadrowych – jeśli nie mają certyfikatu, dobrze by skończyli studia kierunkowe, np. z finansów i rachunkowości albo ukończyli kurs księgowego.

Profesjonalne biuro rachunkowe powinno posiadać także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, najlepiej w rozszerzonym zakresie, np. w związku z zagubieniem czy utratą dokumentów księgowych oraz działań dotyczących rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto oddzielne, indywidualne ubezpieczenie powinni mieć również zatrudnieni w firmie doradcy podatkowi wraz z wydaną licencją doradcy podatkowego.

Cennik usług biura księgowego

Dla wielu młodych przedsiębiorców czynnikiem najbardziej istotnym będzie cena biura rachunkowego. Warto na spokojnie przejrzeć wszystkie dostępne oferty w okolicy, a ponadto zastanowić się, jaki konkretnie zakres usług nas interesuje. Jeśli jesteśmy właścicielami jednoosobowej działalności gospodarczej to koszty prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów będą znacznie niższe od pełnej księgowości. Zwróćmy również uwagę na ilość rozliczanych dokumentów w miesiącu, w tym ilość faktur, rachunków, umów oraz innych dokumentów. Osobnym kosztem może być także obsługa kadrowa, w tym księgowanie umów, analiza czasu pracy, wyliczanie urlopów czy wypłata wynagrodzenia.

Kryterium decydującym o cenie będzie lokalizacja biura rachunkowego – w większych miastach usługi będą droższe, a także wielkość biura i ilość obsługiwanych przez niego klientów. Pamiętajmy jednak, że koszt nie może w pełni decydować o naszym wyborze. Błędy w księgowości i rozliczaniu dokumentów z opóźnieniem skutkować mogą w przyszłości wysokimi karami ze strony urzędu skarbowego, bądź licznym odkręcaniem wszystkich kreatywnych działań niedoświadczonej księgowej.

Pozycja na rynku i opinie klientów

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Istotną informacją będzie czas istnienia biura rachunkowego na rynku. Im dłużej istnieje ono w branży, tym lepszych rezultatów i większego profesjonalizmu możemy się spodziewać. Co nie znaczy, że osoby, które dopiero zaczynają należy przekreślać. Warto więc dodatkowo zapoznać się z opiniami klientów, zarówno online, jak i przez kontakt telefoniczny. Zwróćmy uwagę również na fakt, że nasza firma potrzebuje indywidualnego podejścia i nawet jeśli ktoś wyraził się w sposób negatywny o wybranej przez nas firmie rachunkowej, nie znaczy to, że nie będzie ona spełniać naszych wymagań.

Dla osób, które chociaż trochę znają się na temacie albo znają kogoś, kto interesuje się księgowością czy finansami, dobrym rozwiązaniem jest wizyta w biurze rachunkowych i szczegółowe dopytanie o warunki współpracy. Dokładne przyjrzenie się osobom zatrudnionym w firmie i ich podejściu do klienta mogą sprawić, że dokonamy korzystnego dla siebie wyboru prowadzenia ksiąg.

Sposób świadczenia usług i legalność oprogramowania

Każdy przedsiębiorca jest inny, ale usługi księgowości powinny być szyte na miarę jego potrzeb. Sprawdź więc dokładnie czego potrzebujesz i nie przepłacaj. Wybierz dogodny dla siebie sposób dostarczania dokumentów, zapytaj o dostęp do informacji finansowych online, jeśli chcesz być na bieżąco z działaniami firmy. Nie korzystaj z usług dodatkowych, kiedy nie są Ci one potrzebne. Sprawdź  także w jaki sposób biuro rachunkowe przechowuje Twoje dokumenty. Metoda ta jest niezwykle istotna z dwóch względów. Po pierwsze, nasze informacje powinny być dobrze zabezpieczone, by nie dostały się do rąk osób nieupoważnionych i nie uległy zniszczeniu, a po drugie, by w prosty i łatwy sposób można je było przedstawić w trakcie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. Oprócz powyższego niezwykle istotne jest stosowane przez biuro oprogramowanie. Niektóre firmy umieszczają na swojej stronie nazwę używanego przez nich programu, inne dają do niego dostęp online, więc możemy to na spokojne sprawdzić.