Krematorium dla zwierząt, utylizacja czy cmentarz - co wybrać po śmierci ukochanego pupila?

Krematorium dla zwierząt, utylizacja czy cmentarz – co wybrać po śmierci ukochanego pupila?

Krematorium dla zwierząt, utylizacja czy cmentarz – co wybrać po śmierci ukochanego pupila? W momencie, gdy umiera ukochane zwierzę dla rodziny jest to osobista tragedia. Lecz w świetle prawa staje się on od razu produktem pochodzenia zwierzęcego I kat. czyli niebezpiecznym odpadem biologicznym, który musi zostać jak najszybciej zutylizowany.

Nie jest to żaden sposób zależne od więzi, która łączyła zwierzę z człowiekiem. Jednak istnieją w Polsce firmy dzięki, którym można pochować swojego pupila w naprawdę godny sposób. Gdzie w Polsce znajdują się takie firmy? W jaki sposób działają krematoria dla zwierząt?

Co zrobić w przypadku śmierci pupila?

Jeszcze do niedawna w Polsce normą było zakopanie martwego zwierzęcia we własnym ogródku bądź w lesie. Jednak już od kilku lat takie postępowanie jest niezgodne z prawem. Ciało zwierzęcia jest wg prawa jest niebezpiecznym odpadem biologicznym, czyli za samodzielne zakopanie zwłok psa grozi grzywna w wysokości od 13 tys. zł plus ewentualne koszty ekshumacji.

Można zwłoki pupila zawieźć na cmentarz dla zwierząt bądź zostawić do utylizacji u weterynarza (koszt od 7 do 10 zł za każdy kg). Niestety utylizacja zwłok pupila nie wydaje się być humanitarnym sposobem. Zwłoki zwierzęcia traktowane są jak odpad medyczny i spalone są wraz z innymi odpadami medycznymi.

Cmentarz dla zwierząt – dobre rozwiązanie?

Pierwszy cmentarz dla zwierząt w Polsce powstał w 1991 roku pod Warszawą. Obecnie w Polsce istnieje kilkanaście cmentarzy dla zwierząt (grzebowisk). Cena pochówku pupila na cmentarzu waha się od 150 do 400 zł.

Na świecie historia cmentarzy dla zwierząt sięga prawie 2 tysięcy lat wstecz- nad Morzem Czerwonym został odkryty cmentarz dla zwierząt datowany na przełom I/II w.  Najwięcej cmentarzy dla zwierząt jest w USA oraz w Kanadzie- w tych krajach cmentarze dla zwierząt są bardzo popularne. Najbardziej luksusowym cmentarzem dla zwierząt znajduje się niedaleko Nowego Jorku.  Natomiast na wyspie Guam, gdzie znajduje się baza marynarki wojennej znajduje się cmentarz zwierząt, które oddały życie za walkę o niepodległość wyspy.

Cmentarz i krematorium dla zwierząt w jednym

W Polsce istnieją tylko dwa cmentarze, przy których działa krematorium dla zwierząt wraz z pokojem pożegnań. Naturalnie kremacja zwierzęcia jest znacznie droższa niż tradycyjny pochówek na cmentarzu dla zwierząt. W przypadku małych zwierząt kremacja kosztuje około 700 zł do tego należy doliczyć również koszt pochówku na cmentarzu dla zwierząt.

W cenie kremacji najczęściej jest odcisk łapki, nagranie kremacji, certyfikat oraz standardowa urna. Oczywiście klient może wybrać dla swojego skremowanego pupila inną ręcznie wykonywaną urnę- cena waha się od 250 do 600 zł lub trochę tańszą porcelanową w cenie 200- 400 zł (jest idealna tylko dla małych zwierząt).

Krematorium dla zwierząt w Czechach

Krematorium dla zwierząt w Brnie istnieje już ponad 10 lat, a od kilku lat coraz chętniej korzystają z tego krematorium dla zwierząt również Polacy. Czeskie krematorium dla zwierząt posiada dużo niższe ceny np: za kremowanie dużego psa należy zapłacić 6,5 tys. koron. W czeskim krematorium dla zwierząt znajduje się również sala pożegnań, gdzie właściciel może pożegnać swojego pupila przed skremowaniem. W czeskim krematorium można zamówić również pamiątkę z prochami ukochanego pupila.

Kremacja zbiorowa czy indywidualna

W krematorium dla zwierząt można skorzystać z kremacji indywidualnej bądź zbiorowej. W przypadku kremacji indywidualnej, ustalany jest indywidualny termin, a rodzinna może godnie pożegnać swojego pupila oraz otrzymać jego prochy w urnie. W przypadku kremacji zbiorowej rodzina nie otrzyma prochów pupila.

Cenne pamiątki po pupilu

Jedną z najbardziej popularnych pamiątek po pupilu jest oprawiony w ramkę odcisk łapy (koszt ok. 75 zł). Pamięć o ukochanym zmarłym pupilu można utrwalić poprzez zamówienie biżuterii z odciskiem łapy czy linii papilarnych- realizacja takiego zamówienia trwa dość długo około 5 tygodni i jest dość kosztowna około 700 zł. Jedna z firm kremująca zwłoki zwierząt  oferuje sprzedaż wisiorków z żywicy, w którym jest zatopiony DNA pupila. Na taką pamiątkę po swoim pupilu trzeba czekać ok. cztery tygodnie i jej koszt to około 1200 zł.

Krematorium dla zwierząt- gdzie w Polsce można skorzystać z takiej usługi?

Krematorium dla zwierząt, utylizacja czy cmentarz - co wybrać po śmierci ukochanego pupila?
Krematorium dla zwierząt, utylizacja czy cmentarz – co wybrać po śmierci ukochanego pupila?

W chwili obecnej w Polsce działają tylko cztery krematoria dla zwierząt. Naturalnie znajdują się one w różnych częściach kraju: w Poznaniu, Gdańsku, Szymanowie oraz koło Rudy Śląskiej. Oczywiście ceny w każdym krematorium dla zwierząt różnią się między sobą. Należy jednak pamiętać, iż tylko dwa krematoria dla zwierząt posiadają cmentarz do pochówku.

Po śmierci ukochanego Pupila nie można go zakopać w ogródku czy lesie, ani wyrzucić na śmietnik. Pupila po śmierci należy zutylizować u weterynarza, skremować bądź pochować na cmentarzu. Najmniej humanitarna, lecz zarazem najtańsza jest utylizacja u weterynarza. Trochę droższy jest pochówek pupila na cmentarzu dla zwierząt. Jednak najdroższa jest kremacja indywidualna z bardzo wyszukaną urną. Jednak prochy pupila po kremacji można złożyć na cmentarzu bądź zabrać ze sobą.