Odpowiednia odzież jest bardzo ważna w pracy

Odpowiednia odzież jest bardzo ważna w pracy

Każdy z nas wykonuje jakiś zawód i jest narażony na różnie niebezpieczeństwo. Są zawody mniej i bardziej bezpieczne i każdy powinien mieć jakiś sposób na to, by się chronić. W wielu zawodach mogą wystąpić na przykład zdarzenia, które zagrażają życiu i zdrowiu pod względem fizycznym. Dlatego bardzo ważne jest to, by pracownicy mieli odpowiednią odzież BHP, która skutecznie będzie ich chronić przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

Jak wybrać idealną odzież BHP?

Każda branża, każdy zawód i każde zajęcie, mogą się różnić między sobą stopniem zagrożenia, na jakie są narażone. Jest to dość oczywiste. Nawet w bardzo bliskich sobie zawodach, jak pielęgniarka, lekarz, laborant, czy też strażak, mogą występować różne zagrożenia, do których należy dostosować codzienną odzież. Dlatego przed wyborem odzieży BHP należy jasno określić, z jakimi zagrożeniami można się spotkać w pracy. Biorąc na przykład zawód strażaka, są w tym zawodzie przecież osoby, które zajmują się gaszeniem pożarów, ale też osoby, które zajmują się niebezpieczną chemią i są to zupełnie inne substancje i inne zagrożenie. Dlatego i jeden i drugi strażak mogą mieć podobne do siebie, lecz zupełnie inne ubrania.

Odpowiednia odzież jest bardzo ważna w pracy
Odpowiednia odzież jest bardzo ważna w pracy

Odzież BHP musi być zawsze dobrana w taki sposób, by materiał, który został wybrany na nią, chronił przed konkretnym zagrożeniem. Dlatego też szukając dobrej odzieży, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału została wykonana, jakie ma dodatki, jaką spełnia funkcję, przed czym nie chroni i co może ją osłabiać. Nie dowiemy się tego w każdym  miejscu, dlatego należy zawsze dobrze szukać miejsca, w którym kupujemy odzież BHP i dobierać takie miejsca, w których sprzedażą zajmują się specjaliści. Zazwyczaj będą to sklepy branżowe, które odpowiadają za konkretny zawód, lecz można również szukać w sklepach, które po prostu zajmują się branżą BHP. Nie powinniśmy kupować odzieży w przypadkowych miejscach, gdzie prawdopodobnie również znalazła się ona przypadkowo, ponieważ nie mamy pewności, jakiej jest jakości, czy na pewno będzie nas dobrze chronić i czy czasem nie zepsuje się po jakimś czasie. Dlatego zamiast krążyć po targach i marketach, lepiej od razu jest znaleźć w Internecie jakiś dobry sklep i tam się udać. Wybierając taką odzież BHP szukajmy tak, aby znaleźć ubrania, które naprawdę zapewnią nam ochronę. Jeśli wiemy, że w naszym zawodzie wyjątkowo na obrażenia są narażone konkretne części ciała, to postarajmy się, aby były jakoś dodatkowo chronione, aby miały gęstszą gramaturę, aby po prostu były wzmocnione. Nie zaszkodzi również, jeśli szwy będą mocniejsze, niż standardowe, ponieważ w ten sposób zabezpieczymy się przed przypadkowymi przetarciami. Wiadomo, że po jakimś czasie i tak ulegnie ona uszkodzeniu, ale do póki będzie spełniać swoje podstawowe cele, to będzie nam dobrze służyć.

Szukajmy takiej odzieży, która oprócz funkcji chroniącej, również jest dość funkcjonalna, to znaczy nie będzie nam utrudniać ruchu i w której znajdziemy kilka łatwo osiągalnych kieszonek, najlepiej zapinanych, w których możemy schować przedmioty, które są nam pilnie potrzebne. Jeśli chodzi o swobodę, to jest ona bardzo ważna. Nie może być tak, że przez źle dobrany strój, nie będziemy mogli na przykład wystarczająco podnieść rąk, aby ochronić się przed czymś spadającym, czy też gdy za mocno się rozciągniemy, to nagle zacznie pękać. Oczywiście niektóre ubrania takie będą i będą to prawdopodobnie ubrania ochronne, specjalistyczne, jednak zawsze starajmy się wybrać odpowiedni rozmiar. Może to potem wpłynąć na ochronę w konkretnych sytuacjach.

Zobacz jeżeli zależy ci na najlepszym szkoleniu BHP online w Polsce.

Gdy zaczynamy poszukiwania i znajdziemy się w sklepie, to powinniśmy unikać spoglądania na ceny. Odzież BHP powinna być wybierana, kierując się jakością, a nie tym, ile kosztuje. Jeśli zależy nam na tym, aby na niej zaoszczędzić, to oznacza, że po prostu chcemy oszczędzić na swoim zdrowiu i życiu. Nie powinno być tak, że przez to, że kupiliśmy gorszej jakości odzież, możemy się nabawić jakichś obrażeń. Jest to głupota, której trzeba unikać.

Również nie powinniśmy przy wyborze odzieży BHP kierować się jej wyglądem, stylem i kolorami. Jest to zupełnie bez znaczenia i może po prostu tak musi być, aby była jak najbardziej funkcjonalna i właśnie taki wygląd będzie świadczyć o tym, czy skutecznie nas ochroni. Czasem jest możliwość, szczególnie w przypadku ubrań roboczych, aby na odzieży znalazła się na przykład reklama naszej firmy, ale możemy ją tam tylko umieścić wtedy, gdy nie wpłynie to na zmianę struktury odzieży i jej osłabienie.

Dobór odpowiedniej odzieży do pracy jest czasochłonny i kosztowny, jednak wybierając zawsze kierujmy się swoim bezpieczeństwem. Może właśnie w ten sposób uda nam się uchronić przed poważnymi urazami. Traktujemy swoją pracę i swoje życie poważnie.