Ortopeda - kiedy należy się do niego wybrać?

Ortopeda – kiedy należy się do niego wybrać?

Ortopeda – kiedy należy się do niego wybrać? Ortopeda jest lekarzem, który zajmuje się głównie leczeniem dolegliwości związanych z kręgosłupem i całym układem ruchu człowieka. Jego zadaniem jest, min. leczenie zmian zwyrodnieniowych, zwalczaniem stanów zapalnych kości i układu stawowo-więzadłowego. W zakresie jego obowiązków jest również leczenie wad postawy i chorób wrodzonych, które w znacznym stopniu wpływają na funkcjonalność motoryczną organizmu. Kiedy więc warto udać się do ortopedy?

Kim jest i czym się zajmuje ortopeda?

Ortopeda zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką dysfunkcji narządów ruchu. Praca tego specjalisty obejmuje układ mięśniowo, szkieletowy, więzadłowo-stawowy oraz nerwy i naczynia, które są z nimi powiązane. W jego pracy niezbędna jest ogromna wiedza dotycząca anatomii, biomechaniki, fizjologii ruchu i patofizjologii.

Ortopeda w Orto Expert opatruje urazy i powikłania pourazowe narządów ruchu oraz szacuje czas ich rekonwalescencji. Posiada także uprawnienia do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych kości i innych narządów ruchu. W razie konieczności zleca również zabiegi fizykoterapeutyczne, tj. krioterapia czy elektroterapia. Ponadto w razie konieczności kieruje pacjentów do innych specjalistów, np. fizjoterapeuty, rehabilitanta czy neurologa. W niektórych przypadkach ortopeda pełni funkcje traumatologa, gdyż do jego obowiązków należy także leczenie operacyjne, które jest niezbędne w przypadku urazów układu ruchu, tj. złamania czy skręcenia.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Badanie ortopedyczne ma bardzo szeroki zakres. W trakcie diagnostyki, specjalista musi w pierwszej kolejności sprawdzić stabilność i ruchomość stawów oraz jakie jest ich położenie. W trakcie pierwszej wizyty, ortopeda przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego pyta o przebyte choroby i urazy. Mogą się wówczas przydać dokumenty, w których zostały opisane nasze schorzenia, a także zdjęcia rentgenowskie, jeśli takie posiadamy. Dalsza diagnostyka jest zależna od uzyskanych od pacjenta odpowiedzi w trakcie wywiadu.

Kiedy należy się wybrać do ortopedy?

Ortopeda - kiedy należy się do niego wybrać?
Ortopeda – kiedy należy się do niego wybrać?

Zazwyczaj pacjentami ortopedy są osoby, które doznały urazów ruchu. Bardzo często są to złamania kości, skręcenia kostki lub zwichnięcia kolana. Jeśli odczuwamy bóle w obrębie kręgosłupa, mięśni, stawów lub ścięgien również nie powinniśmy zwlekać z wizytą u ortopedy. Problemy dotyczące ruchomości kończyn i stawów także wymagają konsultacji specjalisty od narządów ruchu. Nie należy też lekceważyć obrzęków i trzeszczenia w stawach.

Bardzo ważna jest również wizyta u ortopedy dziecięcego. Każdy rodzic wraz ze swoim dzieckiem powinien udać się do specjalisty, by mógł on ocenić czy szkielet, stawy i mięśnie młodego człowieka rozwijają się prawidłowo. Wczesne wykrycie ewentualnych dysfunkcji układu ruchu umożliwia szybką i efektywną ich korektę.

Jakie schorzenia obejmuje badanie ortopedyczne?

Lekarz ortopeda w Orto Expert ma bardzo szeroki zakres kompetencji. Może leczyć i diagnozować wiele schorzeń, do których zalicza się wady postawy, czyli skoliozę, lordozę, kifozę, szpotawe lub koślawe kolana oraz płaskostopie. Ortopeda zajmuje się również stłuczeniami, złamaniami, skręceniami i zwichnięciami. Jego praca obejmuje także wszelkie choroby kręgosłupa, a więc również dyskopatię, rwę kulszową, zmiany zwyrodnieniowe lub przepuklinę dyskową. Pacjentami ortopedy są czasami sportowcy. Charakterystyczne są zmiany przeciążeniowe, tj. kolano biegacza, ostroga piętowa czy łokieć tenisisty. Oprócz tego, do zadań tego specjalisty należy również diagnoza i profilaktyka wad wrodzonych, nowotworów kości, chorób takich jak zapalenie stawów i kości, jałowej martwicy kręgosłupa czy chrzęstniakowatości.

Ortopeda i jego metody leczenia

Sposoby leczenia ortopedycznego zależą od rodzaju schorzenia, zwyrodnienia lub urazu. Najczęściej stosowaną metodą jest farmakoterapia, szczególnie kiedy pacjent odczuwa duży ból. Stosuje się wówczas niesterydowe leki przeciwzapalne lub rozkurczowe. Ortopeda może wydać skierowanie na fizjoterapię, czyli wszelkiego rodzaju masaże lecznicze, prądy lub elektroterapię. Niekiedy specjalista musi zastosować metody zachowawcze, czyli np. unieruchomić daną część ciała wykorzystując gorsety lub opatrunki. W niektórych przypadkach decyduje o operacji chirurgicznej.

Czy zawsze potrzebne jest skierowanie do ortopedy?

Ortopeda, który świadczy usługi w gabinecie prywatnym nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Jeśli natomiast pacjent chce skorzystać z leczenia ortopedycznego na Narodowy Fundusz Zdrowia musi takie skierowanie uzyskać. Gdy jednak zależy nam na czasie i szybkim wdrożeniu leczenia, zalecana jest wizyta prywatna.

Podsumowanie

 Ortopeda to specjalista, który diagnozuje i leczy dysfunkcje narządów ruchu. Wizyta u tego specjalisty jest niezbędna również w przypadku odczuwania bólu kręgosłupa, mięśni czy stawów. Jako rodzice również musimy pamiętać o profilaktyce i jak najwcześniej zabrać swoje dziecko do ortopedy, by ocenił czy jego układ ruchu rozwija się prawidłowo. Jeśli natomiast okaże się, że występują u dziecka wady postawy lub inne dysfunkcje w obrębie kręgosłupa, mięśni lub stawów, szybka wczesna diagnoza umożliwia szybkie i skuteczne leczenie.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl