Warszawski rynek mieszkaniowy

Warszawski rynek mieszkaniowy

Warszawski rynek mieszkaniowy – przeprowadzka do stolicy to marzenie wielu osób, które chciałyby dokonać sporych zmian w życiu, zmienić niewielkie lokalne środowisko na wielką metropolię. W Warszawie jest wszystko: instytucje państwowe, centralne największych krajowych i zagranicznych firm, mnóstwo muzeów, kin, teatrów, najbardziej wpływowe media.

Złą wiadomością dla wszystkich, którzy chcieliby zamieszkać w stolicy, jest fakt, że dla szukających mieszkania Warszawa jest coraz droższa. Nie dotyczy to wyłącznie rynku pierwotnego, ale także wtórnego. Ceny mieszkań w Warszawie rosną, choć pocieszeniem może być informacja, że w tym mieście łatwiej o kredyt mieszkaniowy. W najpopularniejszych dzielnicach Warszawy ceny za używany lokal mieszkaniowy dochodzą do 8 000 zł za metr kwadratowy.

Trendy mieszkaniowe

Rynek pierwotny mieszkań w Warszawie przeżywa małą stagnację – okres budowy wydłuża się, coraz mniej pozwoleń na budowę jest  wydawanych i brakuje już lokalizacji pod budownictwo mieszkaniowe. Ceny nowych mieszkań szokują.  Mieszkania budowane w ostatnich latach cechują się wysokim standardem wykończenia. Chętnych na mieszkania o wysokim standardzie nie powstrzymują nawet ceny przekraczające 10 000 złotych za metr kwadratowy. Kłopoty rynku pierwotnego sprawiają, że część klientów szukających mieszkania w Warszawie,  zwraca się w stronę rynku wtórnego, gdzie nie ma problemu z czasem budowy i wykończeniami. Mieszkania są dostępne od ręki. Wystarczy wybrać ofertę. Utrudnienia związane z rynkiem pierwotnym sprawiają, że wzrastają ceny używanych lokali mieszkalnych. Popyt nakręca podaż. Wyraźnie widać tendencję, że  w Warszawie kupujący są w stanie zapłacić więcej za mieszkania.

Tańsze oferty mieszkaniowe

Nie wszystkie oferty mieszkań w Warszawie z rynku wtórnego są tak drogie. Można znaleźć mieszkania w cenie ok. 5 000 za mkw, ale są to lokale o niższym standardzie, wymagające niewielkiego remontu i zazwyczaj położone w mniej korzystnych lokalizacjach, np.: mieszkania w blokach z wielkiej płyty.

Więcej kredytów hipotecznych

Ceny mieszkań w Warszawie to nie jest dobra wiadomość dla kupujących. Stale rosną. Za pieniądze wydane w Warszawie na kawalerkę w innych miastach można kupić 2 pokojowe mieszkanie, a miastach poniżej  100 tysięcy mieszkańców nawet trzypokojowe lokum. Prestiż stolicy ma swoje prawa. Lokalizacja mieszkania ma duży wpływ na cenę. W Warszawie nie ma złej lokalizacji. Pocieszeniem dla kupujących mieszkanie w Warszawie może być informacja, że banki w stolicy przestały ograniczać dostęp klientów do hipotecznych kredytów mieszkaniowych.  Rodzina 3 osobowa z dochodem netto 5000 złotych może liczyć na 350 tys. złotych kredytu, co wystarczy na kawalerkę lub niewielkie dwupokojowe mieszkanie na rynku wtórnym.  Za kwotę 350 tys. w mniejszych miastach można kupić 3, a nawet 4 pokojowe mieszkanie i jeszcze zostaną środki na wyposażenie wnętrza. Kredyt hipoteczny w Warszawie łatwiej dziś otrzymać  niż rok wcześniej. Jest to pozytywny skutek wzrostu wynagrodzeń. Liczba udzielanych kredytów hipotecznych w Warszawie wzrosła o 9%, a łączna wartość zobowiązań o 17%. Niskie i stabilne stopy procentowe to kolejny czynnik sprzyjający zaciąganiu kredytów hipotecznych. Kredytobiorcy uważają, że obecnie, warto kupić mieszkanie w Warszawie to mimo o wiele wyższych cen, ponieważ stabilne stopy procentowe są gwarancją, że kredyt będzie tani. Rata za mieszkanie 50 mkw kupione za przeciętną cenę to ok. 2000 złotych. Kredyt mieszkaniowy spłaca 20-30 lat, więc chwilowa dobra koniunktura nie oznacza, że tak będzie cały okres spłacania kredytu. Żaden analityk nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja z kredytami za 5, czy 10 lat. Doradcy finansowi radzą, aby przy kredytach mieszkaniowych nie zadłużać się bardziej, niż to jest konieczne.

Zobacz również:

Kiedy kupować mieszkanie w Warszawie?

Warszawski rynek mieszkaniowy
Warszawski rynek mieszkaniowy

Kupno mieszkania w Warszawie jest dobrą decyzją, jeżeli planowane jest stałe zamieszkanie w tym mieście. Osoba, która chce popracować 2-5 lat, raczej powinna przemyśleć, czy chce narażać się na tak duże koszty i wieloletni kredyt. W przypadku czasowego pobytu korzystniejszą opcją zamieszkania w Warszawie jest wynajęcie mieszkania.  Warszawski rynek mieszkaniowy jest specyficzny – jest sporo ofert mieszkań o podwyższonym standardzie w apartamentowcu, gdzie ceny z natury są wyższe niż w standardowych blokach. Większość deweloperów określa nowe mieszkania jako „apartamenty”, kierując się standardem wykończenia, a nie metrażem. Na pewno warto skorzystać ze stabilnych stóp procentowych i łaskawości warszawskich banków i do końca roku zdecydować się na zakup mieszkania w Warszawie. Nie ma sensu czekanie na obniżenie cen na rynku warszawskim rynku mieszkaniowym, bo na to nie ma najmniejszych szans jeszcze przez długi czas.

Wybór mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej. W Warszawie są dzielnice, gdzie różnice w cenie mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego są niewielkie, a decyzja o wyborze mieszkania podejmowana jest na podstawie metrażu i lokalizacji.