Witaminy z grupy B. Jakie warzywa powinniśmy spożywać

Witaminy z grupy B. Jakie warzywa powinniśmy spożywać

Witaminy z grupy B. Jakie warzywa powinniśmy spożywać – witaminy są istotnym składnikiem odżywczym, wpływającym na nasze zdrowie. Witaminy z grupy B są szczególnie ważne dla naszego organizmu. Jaki rozróżniamy podział w przypadku witaminy b? Za co odpowiadają poszczególne podgrupy i jak powinna wyglądać nasza codzienna dieta, by tryskać końskim zdrowiem? Przejrzyj się najważniejszym informacjom dotyczącym witaminy optymizmu, jak zwykło się ją nazywać. Zebrana tu wiedza pomoże Ci nabrać głębszej świadomości wobec zdrowego żywienia.

Informacje ogólne o witaminie B

Witamina B, niezależnie od podgrupy nazywana jest, nie bez przyczyny witaminą optymizmu. Skąd taka nazwa? Otóż regularne spożywanie produktów zawierających ten składnik odżywczy wpływa na dobry nastrój i samopoczucie człowieka. Dzięki witaminie B nie narzekamy na chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, brak koncentracji czy stany depresyjne. Na sam przód warto zaznaczyć, że największe pokłady tej grupy witamin znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. W nieco mniejszym stężeniu spotkamy je również w produktach roślinnych, warzywach i owocach. Skupimy się na tym aspekcie poniżej.

Polecamy także:

Witaminy z grupy B

Wspomnieliśmy we wstępie, że nie jest to składnik jednolity i dzieli się na konkretne podgrupy. Każda z nich odgrywa niepoślednią rolę w naszym ustroju i niedobór któregokolwiek z nich wpływa ujemnie na nasz organizm. Omówmy w tym miejscu poszczególne podkategorie.

 • Witamina B1 zwana także tiaminą. Tiamina odpowiada za nasze samopoczucie. Dzięki spożywaniu produktów bogatych w ten składnik zachowujemy dobry nastrój. Niedobór witaminy b1 wpływa na ogólną nerwowość i spadek apetytu. Mało tego, niewystarczająca ilość absorbowanej przez organizm tiaminy wpływa na gorsze działania żołądka. Namiętni kawosze powinni uzupełniać ten składnik za pośrednictwem suplementacji. Jest tak dlatego, iż kofeina wypłukuje witaminę optymizmu z organizmu.
 • Witamina B2 zwana również ryboflawiną. Ryboflawina odgrywa sporą rolę w spalaniu cukrów. Jest współodpowiedzialna za transport tlenu przez komórki i produkcje erytrocytów (czerwonych krwinek). Dzięki spożywaniu produktów zawierających witaminę b2 nasze włosy są zdrowsze i ładniejsze, nasze skóra się nie łuszczy, a oczy nie są suche. 
 • Witamina B3, czyli tak zwana niacyna. Rola tej witaminy dla ludzkiego ustroju jest ogromna. Witamina PP oddziałuje na pracę mózgu. Jeśli wolimy uniknąć takich rewelacji jak: bóle głowy, nadkwasota, rozdrażnienie, uczucie niepokoju, problemy z pamięcią i kłopoty z wypróżnianiem, to powinniśmy ją zażywać.
 • Witamina B5, znana pod też pod nazwą kwas pentatenowy. Uwalnia energię ze spożywanych pokarmów. Kwas pentatenowy bierze czynny udział w syntezie części hormonów. Odpowiada za ładną skórę, zdrowe włosy, Niedobór tego składnika objawia się bólami brzucha, nudnościami, zaburzeniem pigmentacji skóry i problemami ze stawami. Zważając na stan pandemii Sars-CoV19, ważne jest, by zadbać o aplikację witaminy b5. Powód przemówi do każdego. Ma wpływ na nasz system odpornościowy.
 • Witamina B6, czyli pirydoksyna. To istna witamina młodości. Jest tak dlatego, że powstrzymuje proces starzenia. Jedząc produkty bogate w pirydoksynę, powstrzymujemy proces powstawania kamieni nerkowych. Witamina b6 oddziałuje na powstanie enzymów potrzebnych do spalania tłuszczów i białek. Niedobór tego składnika przejawia się w skurczach mięśni, bólach palców, drżeniu rąk i w problemach z nadwagą. 
 • Witamina B7, czyli tak zwana biotyna. Jest to składnik, który przyda się drogim paniom. Zainteresuje je fakt, że sprzyja urodzie. Sprzyja zachowaniu dobrego stanu włosów, paznokci i skóry. Dzięki biotynie nie pocimy się nadmiernie, ponieważ reguluje aktywność gruczołów łojowych. Jest też, co warto podkreślić regulatorem poziomu glukozy.
 • Witamina B8, tak zwany inozytol. To prawdziwy strażnik Teksasu, jeśli chodzi o dobre samopoczucie. Dzięki spożywaniu produktów bogatych w inozytol lepiej się po prostu czujemy, jesteśmy bardziej radośni. Ma niebagatelny wpływ na koncentrację, dobry humor i ogólną pracę mózgu. Jej niedobór objawia się depresją, nerwicą i atakami paniki. Niewystarczająca ilość tej witaminy w ludzkim organizmie zwiększa cholesterol.
 • Witamina B9, inaczej kwas foliowy. Odpowiada za produkcje czerwonych krwinek. Niedobór kwasu foliowego jest poważnym zagrożeniem dla organizmu. Brak wystarczającej ilości tego składnika wpływa na zapalenie dziąseł, kłopoty z koncentracją, bladość, bezsenność i stany zapalne w przewodzie pokarmowym. 
 • Witamina B12, zwana też kobalaminą. Kobalamina odpowiada za produkcję erytrocytów, odpowiednią pracę mózgu i układu nerwowego. Dzięki witaminie b12 nie cierpimy na anemię, osłabienie i kłopoty żołądkowe.

Jak widać, witamin z grupy B jest całkiem sporo i każda z podgrup odpowiada za inne zjawiska zachodzące w naszym ustroju. Skupimy się teraz na gwoździu programu, czyli na warzywach i owocach, które powinniśmy spożywać, by dostarczyć sobie odpowiednią ilość witamin z grupy B. Do dzieła!

W czym znajdują się pokłady witaminy B?

Witaminy z grupy B. Jakie warzywa powinniśmy spożywać
Witaminy z grupy B. Jakie warzywa powinniśmy spożywać

Skoro omówiliśmy sobie poszczególne podgrupy przynależne witaminie B, to skupimy się teraz na produktach pochodzenia roślinnego, które je zawierają. Na wstępie zaznaczyliśmy, że ogół witamin z tej grupy, spotkać możemy w produktach mięsnych. Znajduje się ich tam całkiem sporo. Dla osób, które z jakiegokolwiek powodu nie spożywają mięsa, istnieje mnóstwo produktów roślinnych zawierających witaminy z grupy b. Wymienimy teraz poszczególne podgrupy i przypiszemy im konkretne warzywa, owoce i wszelkie inne produkty pochodzenia roślinnego.

 • Witamina b1: groch, orzechy laskowe, fasola, kiełki pszenicy i kasza gryczana.
 • Witamina b2: warzywa liściaste, groch.
 • Witamina b3: nasiona słonecznika i groch.
 • Witamina b5: orzechy włoskie, pestki słonecznika, grzyby i produkty pełnoziarniste.
 • Witamina b6: kiełki, otręby, produkty pełnoziarniste, ziemniaki, fasola, marchew, kapusta i banany.
 • Witamina b7: mąka sojowa, orzechy, szpinak, ryż brązowy, grzyby i produkty pełnoziarniste.
 • Witamina b8: produkty pełnoziarniste, owoce cytrusowe, wszelkie warzywa.
 • Witamina b9: natka pietruszki, brukselki, brokuły, kapusta, groch, fasola, pieczywo razowe i pomarańcze.
 • Witamina b12: kiełki pszenicy, cebula i grzyby.

Warto jednak nadmienić, że największe stężenie witamin z grupy b znajdziecie w mięsach i nabiale.