Wywiad z pacjentem - najważniejsze elementy

Wywiad z pacjentem – najważniejsze elementy

Wywiad z pacjentem – najważniejsze elementy: jest bardzo ważną częścią każdego badania fizjoterapeutycznego. Podczas pierwszej wizyty specjalista musi poznać pacjenta i przyczynę jego udania się na terapię. Fizjoterapeuta zadaje pacjentowi wiele różnorodnych pytań, dotyczących jego stanu zdrowia.

Uzyskuje w ten sposób podstawowe informacje na temat jego przypadłości, czyli między innymi to, jaki jest ich charakter, stopień nasilenia, ile trwają. Interesuje go też przebieg dotychczasowej diagnostyki i leczenia, jeśli takie miało miejsce. Warto pamiętać o tym, aby podczas pierwszej wizyty u lekarza być zawsze z nim szczerym. Tylko poprzez udzielanie szczerych i dokładnych odpowiedzi, fizjoterapeuta będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem

Wywiad z pacjentem - najważniejsze elementy
Wywiad z pacjentem – najważniejsze elementy

Wywiad to stos pytań, które fizjoterapeuta https://kursy-fizjoterapia.eu/ zadaje pacjentowi, aby zapoznać się z jego przypadkiem. Zajmuje on około 10-15 minut, po czym specjalista przystępuje do badania. Może być on jednak dłuższy czy krótszy, wiele zależy od indywidualnego przypadku. Celem tak zwanego badania podmiotowego jest zebranie szczegółowych informacji od pacjenta, na temat jego dolegliwości chorobowych. Na jego podstawie może on postawić trafną diagnozę, jest więc niezwykle istotny, nie tylko w dziedzinie fizjoterapii, ale i każdej innej. Badania podmiotowe składa się z 3 ważnych elementów: wywiadu osobowego, chorobowego i socjalnego. Wszystkie części są istotne, gdyż czasem choroba może wiązać się między innymi z czynnikami ryzyka w miejscu pracy. Nie bez znaczenia jest również jego stan rodzinny. Jeżeli mieszka sam wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zalecenie mu sprzętów ortopedycznych, a jeśli mieszka z rodziną, wówczas to ona będzie stanowiła źródło pomocy.

 

Najważniejsze elementy badania podmiotowego

Wywiad osobowy

Wywiad osobowy uwzględnia podstawowe pytania dotyczące danych osobowych pacjenta. Wszelkie informacje mają znaczenie, gdyż może okazać się, że przyczyną problemów zdrowotnych są na przykład pyły czy inne zanieczyszczenia, z jakimi ma kontakt pacjent podczas swojej pracy. Najważniejsze informacje uzyskiwanie w wywiadzie osobowym to:

  • Imię i Nazwisko,
  • Wiek,
  • Stan cywilny,
  • Miejsce zamieszkania,
  • Wykształcenie oraz zawód,
  • Schorzenia na tle genetycznym w rodzinie,
  • Przyjmowane aktualne leki,
  • Przebyte choroby,
  • Przebyte urazy ciała,
  • Niedawno przebyte poważne zabiegi operacyjne,
  • Utrata wagi bez widocznej przyczyny.

Wywiad chorobowy

Kolejnym ważnym elementem badania podmiotowego są pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta i jego objawów dolegliwości. W tej części wywiadu lekarz uwzględnia pytania o:

  • Miejsce odczuwania dolegliwości,
  • Kiedy pojawił się zgłaszane objawy,
  • Nasilenie dolegliwości bólowych,
  • Objawy towarzyszące (zaburzenia czucia, zamroczenia, bóle głowy, kaszel, bezsenność, osłabienie siły mięśniowej, ograniczenia ruchomości itp.),
  • Ilość podobnych incydentów w przeszłości,
  • Charakter bólu oraz jego lokalizacja (np. ból punktowy, parastezje),
  • Czynnik sprawczy (może być nieokreślony),
  • Ogólny stan zdrowia pacjenta.

Ostatnią, ale też potrzebną częścią wywiadu są pytania dotyczące sposobu życia pacjenta. Wywiad socjalny pomaga specjaliście ustalić plan działania, tak aby pomoc pacjentowi okazała się skuteczna. Wywiad socjalny uwzględnia pytania o to:

  • Czy pacjent ma dostęp do windy czy też innych udogodnień dla niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, czy też musi korzystać ze schodów, oraz to na którym piętrze mieszka?
  • Czy mieszka sam, czy z rodziną i czy może mu ona udzielić niezbędnej pomocy?
  • Jakie są jest jego źródło utrzymania?

Badanie manualne

 

Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego badania podmiotowego specjalista przechodzi do tego manualnego. Na wizycie lekarz rozwiewa również wszelkie wątpliwości swojego pacjenta i udziela odpowiedzi na jego pytania. Następnie przeprowadza badanie manualne, czyli te w różnym ułożeniu ciała, dzięki któremu można określić zaburzenia funkcjonalne wywołane przez dolegliwości. Mogą być to zaburzenia ruchomości stawów, napięcia mięśniowo-powięziowe, nieprawidłowości postawy. Wykonuje on również szereg ważnych testów. Często samo badanie staje się początkiem terapii, natomiast później jest ważną części kontroli przebiegu leczenia w trakcie następnych sesji terapeutycznych. Fizjoterapeuta musi kontrolować stan swojego pacjenta i dobierać dla niego najlepsze techniki leczenia, dostosowane do jego problemu i stanu zdrowia. Dobry specjalista stosuje wszelkie dostępne metody fizjoterapeutyczne, ale także posiada własne terapie, dzięki którym można znaleźć i pozbyć się przyczyny problemu. Wybór technik, ich kolejność oraz czas ma niebagatelny wpływ na rezultaty kuracji.

Diagnoza

Dopiero po skrupulatnym przeprowadzeniu wywiadu i badania manualnego, specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę. Często zdarza się, że pomimo odczuwania bólu w danym miejscu, jego przyczyna znajduje się zupełnie gdzie indziej. Proces lokalizowania przyczyny dolegliwości może okazać się długi. Profesjonalny fizjoterapeuta poradzi sobie jednak z analizą dolegliwości pacjenta, wyjaśni mu, w jaki sposób doszło do urazu i jak go leczyć. Podpowie również to, jak zadbać o samą profilaktykę, aby w przyszłości nie doszło do takiego urazu.