Restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy

Restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy

Restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy – przedsiębiorcy mają wiele możliwości i rozwiązań, dzięki którym mogą poprawić kondycję finansową swojej firmy. Jednym z nich jest na przykład restrukturyzacja firmy. W wielu przypadkach restrukturyzacja jest niezbędna, ponieważ może uchronić firmę przed bankructwem. Odnośnie restrukturyzacji pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Wiele osób interesuje np. restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy. Jak wygląda restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy? Postaramy się omówić tę oraz wiele innych niezwykle ważnych kwestii w niniejszym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury! 

Restrukturyzacja firmy – najważniejsze informacje 

Restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy
Restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy

Firmy mają bardzo wiele zróżnicowanych kosztów. Jednym z najważniejszych obciążeń finansowych każdej firmy są koszty pracownicze. Nie ma zatem się co dziwić, że restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy interesuje tak wielu menedżerów. Są menedżerowie, którzy w ramach restrukturyzacji podejmują decyzję nie o wypowiedzeniu umowy pracownikom, tylko o zmniejszeniu kosztów pracy. Zmiana kosztów pracy nie musi jednak oznaczać, że ktokolwiek zostanie zwolniony. 

W tej chwili konieczność zmian w organizacji przedsiębiorstw powodowana jest także spadkiem zapotrzebowania na pracę. Jak wiadomo, z powodu pandemii koronawirusa popyt na rozmaite produkty i usługi uległ znacznemu obniżeniu, przez co firmy muszą na bieżąco dostosowywać prowadzoną przez siebie politykę do nowej sytuacji. Gdy firma zastanawia się nad podjęciem decyzji o restrukturyzacji powinna przede wszystkim pamiętać o tym, że restrukturyzacja nie musi wcale wiązać się z całkowitym wypowiedzeniem umów swoim pracownikom. Przedsiębiorcy mają znacznie więcej możliwości do wyboru, które są niezwykle korzystne. 

Sprawdź koniecznie:

Tarcza antykryzysowa jako pomoc dla polskich przedsiębiorców 

W tej chwili polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z bardzo wielu niezwykle korzystnych rozwiązań, dzięki którym mogą odciążyć firmę a także ochronić utworzone wcześniej miejsca pracy. Przede wszystkim, uprawnieniem przedsiębiorcy jest wprowadzenie tzw. przestoju ekonomicznego, który rozumie się jako taki czas, w którym pracownicy nie wykonują swojej pracy. Pracownicy w dalszym ciągu są gotowi do wykonywania swoich obowiązków, jednak nie wykonują ich z takich przyczyn, które w ogóle ich nie dotyczą. 

W trakcie wspomnianego przestoju ekonomicznego przedsiębiorca wypłaca pracownikom pensje, które mogą ulec obniżeniu. Maksymalne obniżenie pensji może wynieść 50 procent. Ponadto, pensja nie może być niższa od wysokości pensji minimalnej obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Dodatkowo, przedsiębiorca wprowadzający przestój ekonomiczny musi również mieć na uwadze wymiar czasu pracy. Drugie z rozwiązań, które jest dedykowane przedsiębiorcom, to opcja obniżki wymiaru czasu pracy pracownika z takich przyczyn, które go nie dotyczą. Obniżenie czasu pracy może wynieść maksymalnie 20 procent w stosunku do poprzedniego wymiaru czasowego, jednak nie może to być mniej niż pół etatu. Oprócz tego, pracodawcy mają również możliwość zmniejszenia pracownikom wynagrodzeń za pracę w sposób proporcjonalny. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że wynagrodzenie nie powinno być mniejsze od wynagrodzenia w kwocie minimalnej. Trzeba jednak uwzględnić wymiar czasu pracy po dokonaniu obniżenia. 

Restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy 

Jak wygląda restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy? Jeśli chodzi o restrukturyzację, wypowiedzenie umowy pracownikom powinno być ostatecznym rozwiązaniem, po które sięgnie właściciel przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien pomyśleć o redukcji etatów, jednak bez całkowitego zwalniania pracowników. Zmiana warunków zatrudnienia pracowników to bardzo dobre rozwiązanie, które w czasach kryzysu jest wybierane przez przeważającą część polskich przedsiębiorców. 

Zatrudniani przez właścicieli firm pracownicy niejednokrotnie doskonale rozumieją ciężką sytuację swoich pracodawców. W bardzo trudnym dla przedsiębiorców czasie pracownicy dobrowolnie zgadzają się na to, aby zawrzeć specjalne porozumienie, które zmienia dotychczasowe warunki zatrudnienia. Rozwiązanie jest niezwykle korzystne, ponieważ dzięki niemu obu stronom przysługuje prawo, aby zmienić wszystkie obowiązujące dotychczas postanowienia umowy. Muszą one być oczywiście zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Zawarte porozumienie pozwala na znalezienie korzystnych rozwiązań, dzięki którym przedsiębiorca nie będzie zmuszony zamknąć firmy, a pracownicy nie stracą swojego miejsca pracy. 

A co może zrobić przedsiębiorca, gdy pracownicy nie chcą współpracować i zawrzeć takiego porozumienia? Wtedy istnieje jeszcze inne rozwiązanie. Restrukturyzacja a wypowiedzenie umowy? Pracodawca może zmienić umowę o pracę poprzez wypowiedzenie zmieniające. Jest to dokument na podstawie którego można dokonać zmiany wymiaru czasu pracy a także wynagrodzenia oraz zakresu obowiązków danej osoby. Wypowiedzenie zmieniające to dokument mający charakter oświadczenia woli, który pracodawca przekazuje pracownikowi. W sytuacji, gdy pracownik nie zgodzie się na warunki wypowiedzenia zmieniającego, wówczas dojdzie do rozwiązania umowy o pracę po upływie okresu wypowiedzenia.