Dlaczego warto budować domy z drewna?

Dlaczego warto budować domy z drewna?

Dlaczego warto budować domy z drewna? Polska mentalność potrafi przeszkadzać w naprawdę wielu ważnych momentach, między innymi w decyzji o budowie domu. Wielu z nam podobają się domu z drewna, jednak pewne przekonania, które istnieją w naszej mentalności, przeszkadzają nam w tym, by zdecydować się na taki dom, dlatego czasem nie warto zwracać uwagę na przekonania większości, a samemu przemyśleć decyzję i ją podjąć.

Dlaczego nie chcemy domów z drewna?

Niestety wśród naszej społeczności często jest tak, że ludzie lubią coś sobie wmówić, aby potem w to wierzyć, jednak potwierdzenie tego logicznymi argumentami i naukowymi faktami jest już pewnym problemem. Tak też jest w przypadku tematu domów budowanych z drewna. Jeśli tylko pojawi się taki temat, to częstymi argumentami, które mają być negatywne dla takiej decyzją, są między innymi argumenty, że przecież taki dom ciężko jest ogrzać, taki dom bardzo łatwo można spalić, no i przecież będzie tylko lekki wietrzyk, a dom z drewna łamie się jak zapałka. Te argumenty nie są prawdziwe, a jedyne, co je łączy, to że jest to jedno wielkie kłamstwo. Dzisiejsza technologia budowy pozwala na naprawdę dobre zabezpieczenie budynków, dlatego Polacy, którzy chcą zbudować dom z drewna, nie muszą się niczego bać.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o ostatni argument, czyli to, że domy nie są odporne na warunki atmosferyczne, to zapewne powstał on, gdy nasi rodacy naoglądali się zbyt dużej ilości filmów amerykańskich, w których występowały tornada i huragany, a przecież duża część tamtejszych domów, to właśnie domy drewniane. Prawda jest taka, że domy te bardzo dobrze reagują na zmienne warunki atmosferyczne, jednak jeśli już dojdzie do tornada, które uderzy w dom, to niezależnie od tego, czy będzie on z drewna, czy też będzie to dom murowany, to budynek i tak ulegnie uszkodzeniu, ponieważ jest to żywioł, któremu ciężko jest się oprzeć. Jednak gdy już dojdzie do uszkodzenia, to może się okazać, że dom drewniany łatwiej jest naprawić, wymieniając tylko poszczególne elementy, a naprawy domu murowanego mogą być bardziej skomplikowane.

Jeśli chodzi o łatwopalność, to niezaprzeczalne jest to, że domy murowane są zbudowane z materiałów, które naturalnie są zabezpieczone przed łatwopalnością, jednak gdy buduje się dom drewniany, to zanim zostanie on oddany do użytku, to zawsze jest zabezpieczany różnymi środkami. Drewno jest zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed łatwopalnością. Nawet jeśli ogień dosięgnie takiego budynku, to odpowiednio użyte środki będą chronić go przed ogniem, więc nie trzeba się obawiać, że jest to duże ognisko.

Drewno z natury jest materiałem, które posiada dobrą wymianę ciepła, a także ma zdolność do samoregulacji wilgotności. Te właściwości wpływają na to, że latem w takim domu jest chłodno, a nawet jeśli nie, to jest utrzymywana temperatura, która daje ukojenie w gorące dni, natomiast zimą drewno utrzymuje ciepło. Co więcej, choć taki dom szybko traci ciepło, to jeśli jest ogrzewany, to jest stale utrzymywana temperatura zapewniająca ciepło. Nie ma więc problemu z tym, aby taki dom ogrzać, a drewno będzie rozprowadzać ciepło po wszystkich pomieszczeniach.

Dlaczego warto budować domy z drewna?

Dlaczego warto budować domy z drewna?
Dlaczego warto budować domy z drewna?

Wśród argumentów za budowa domu z drewna, na pewno można znaleźć już te, które zostały wymienione powyżej. Prócz tego, można między innymi powiedzieć o tym, że taki dom buduje się stosunkowo szybko. Jest to czas około 2 – 3 miesięcy, czyli jak na dom, dość szybko, ponieważ domy murowane buduje się zazwyczaj około roku, a nie rzadko dłużej. Wynika to z tego, że w trakcie budowy domu z drewna, występuje tylko jeden etap mokry, który stopuje prace na budowie. Dom z drewna może być budowany bez względu na porę roku. Warunki atmosferyczne nie wpłyną na opóźnienie w budowie. Dlatego, nawet jeśli ktoś postanowi, że chce, aby taki dom powstał zimą, to nie ma przeciwwskazań, aby tak było.

Domy te buduje się również dość prosto, a elementy konstrukcyjne, które są przygotowywane, zawsze są bardzo dokładne pod względem wymiarów. Dlatego, jeśli wszystko jest dobrze przygotowane, to montaż przejdzie dość sprawnie, a do tego wszystko będzie idealnie pasować do siebie, więc nie będzie w przyszłości problemów, które będą wynikać z niedopasowania elementów konstrukcji.
Dobrze wysuszone, dobrej jakości drewno, które będzie użyte do budowy domu z drewna, to gwarancja tego, że dom ten będzie stać przez co najmniej najbliższe kilkadziesiąt lat. Nie ma obawy o to, że zostanie jakoś uszkodzony, czy też drewno zacznie się psuć, jednak naprawdę trzeba postarać się, by dostarczone było jak najlepszej jakości. Wiele domów drewnianych, które były budowane nawet ponad 100 lat temu, dzięki temu, że zostały wykonane z dobrej jakości materiałów, stoi do dziś i służy ludziom.

Postaw na drewno!

Jak widać, domy z drewna mają wiele zalet, więc naprawdę dobrze jest się zdecydować na taki dom. Będzie on wśród domów murowanych wyglądać naprawdę wyjątkowo i nieco odmieni ten murowany krajobraz.