firmy geologiczne Szczecin

Firmy geologiczne Szczecin

Firmy geologiczne Szczecin : o ile badania geologiczne gruntu nie są obowiązkowe, to jednak tego typu inwestycja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Takie informacje mogą zminimalizować koszty związane z remontami dokonywanymi w przyszłości.

Na czym polega badanie geologiczne gruntu? Dlaczego inwestycja w badanie gruntu jest godna uwagi? Kto może wykonywać tego typu usługi? Kiedy powinniśmy się na nie zdecydować? Czego możemy dowiedzieć się w wyniku badań geologicznych? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Badanie geologiczne gruntu – na czym polega?

geologia SzczecinFirmy geologiczne Szczecin w swoich szeregach posiadają doświadczonych pracowników, którzy dysponują niezbędnymi uprawnieniami geologicznymi. Wykonują oni badania geologiczne gruntu. Z praktycznego punktu widzenia polegają one na wykonywaniu kilkumetrowych odwiertów, dzięki czemu możliwe jest pobranie niezbędnego materiału do badań. Na podstawie badań gruntu można sprawdzić poziom wód gruntowych, jak również rodzaj gleby, w której usadowione są fundamenty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że badanie gruntu w większości przypadków nie jest obowiązkowe. Jednym z wyjątkiem jest sytuacja, w której to mamy w planach rozpoczęcie budowy na terenie, który charakteryzuje się skomplikowaną strukturą geologiczną. W przypadku tego typu incydentów organy, odpowiedzialne za wydawanie pozwolenia na budowę mają prawo zażądać specjalistycznej ekspertyzy. Musi być dokonana przez doświadczonego i certyfikowanego geotechnika lub geologa. Pomimo tego, że nie na wszystkich działkach konieczne jest wykonanie takiego badania, to warto poważnie się nad nim zastanowić- korzyści jakie osiągamy są bowiem stosunkowo duże, biorąc pod uwagę ponoszone koszty.

Dlaczego inwestycja w badanie gruntu jest godna uwagi?

Nie da się ukryć, że specyfika gruntu, na którym to prowadzi się budowę domu, ma duży wpływ na ostateczne koszty inwestycji, a także trwałość całej nieruchomości. Właśnie dlatego warto zdecydować się na firmy geologiczne Szczecin. Zagrożeniem może być chociażby stosunkowo wysoki poziom wód gruntowych, jak i również grunty o niskiej jakości przepuszczalności wody. Jeśli znamy utrudnienia, na które musimy być gotowi, możemy im przeciwdziałać już na wczesnym etapie związanym z projektowaniem. W konsekwencji unikniemy ogromnych wydatków, które związane są bezpośrednio nieoczekiwanymi trudnościami pojawiającymi się na początkowych etapach budowy. Warto pamiętać, ze dobre posadowienie decyduje także o trwałości i ograniczaniu potencjalnych kosztów w przyszłości.

Kto może dokonać badania gruntu?

Badaniem gruntu mogą z powodzeniem zająć się firmy geologiczne Szczecin. Zatrudniają one doświadczonych geotechników i geologów, którzy posiadają niezbędne uprawnienia. Warto pamiętać, że wiele w tym przypadku zależy jednak od tego, jaką kategorię geotechniczną ma budynek, który potencjalnie stanie na działce. Jeśli jest to I lub II kategoria, wówczas badania mogą być przeprowadzone przez obu fachowców. W przypadku III kategorii geotechnicznej badania mogą być wykonane jedynie przez geotechnika.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na badania geologiczne?

Część osób z pewnością zastanawia się, kiedy tak właściwie możemy zdecydować się na badania geologiczne Zachodniopomorskie. Wbrew pozorom dość trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest jednak badanie gruntu, które przeprowadzone zostaje przed adaptacją projektu, a także przed sporządzeniem budowlanego projektu. Na podstawie uzyskanej ekspertyzy jesteśmy w stanie wybrać możliwie najbardziej atrakcyjną lokalizację na postawienie nieruchomości. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że dzięki badaniom gruntu możliwe jest dobranie optymalnego rodzaju fundamentów- wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia trwałości całej konstrukcji. Koszty takiej usług zależne są od tego, ile odwiertów dokonuje się podczas prac. Jeśli zależy nam na miarodajnych próbkach, wówczas niezbędne jest wykonanie od 4 do 6 odwiertów w różnorodnych lokalizacjach.

Czego można dowiedzieć się w wyniku badań geologicznych?

Firmy geologiczne Szczecin świadczą usługi, w wyniku których możliwe jest uzyskanie wielu cennych informacji. Wszelkie badania prowadzone są nie tylko w laboratoriach, ale również na miejscu budowy. Firma pobiera grunt w zgodzie z normą. Dodatkowo prowadzone są badania, które są w stanie skutecznie określić najważniejsze parametry gruntu. Porowatość i ziarnistość gruntu wykorzystuje się do późniejszej klasyfikacji i obliczeń. Należy wspomnieć o tym, że geolog wskaże również parametry odwodnienia wykopu czy też podpiwniczenia. Jeśli strefa saturacji diagnozowana jest wysoko, to niezbędne może okazać się zbadanie pH wody. Tym również zajmują się firmy geologiczne Szczecin. Niekiedy inwestorzy stawiają budynek na pochyłym terenie- wówczas interesują się badaniami związanymi ze statecznością skarpy.