Cosplay - jak zrobić zbroję?

Cosplay – jak zrobić zbroję?

Cosplay – jak zrobić zbroję? Cosplay może wydawać się wielu ludziom zabawą dla dzieci, a w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, ponieważ bawi się w to wiele osób. Pewna grupa ludzi kocha wcielać się w rolę fikcyjnych postaci i tym samym tworzyć cudowne stroje. Stworzenie takiego przebrania niestety nie jest proste. Rzecz jasna, istnieją zbroje trudniejsze, jak i te banalnie łatwe w wykonaniu, jednakowoż zawsze jest z tym trochę zachodu. Czy lepiej ją kupić? A może najlepszym rozwiązaniem okaże się stworzenie jej samodzielnie od podstaw? Od czego więc zacząć?

Wykonanie projektu

Pierwszym krokiem jest wykonanie wstępnego szkicu przyszłej zbroi. Najlepiej przy tej czynności skupić się na podstawowych formach, a więc rozmiarze, sposobie łącznia poszczególnych części zbioru, zapominając na pewien czas o kolorze, czy szczegółach. Ta czynność pozwoli podjąć decyzję o rozmieszczeniu poszczególnych części w taki sposób, aby pancerz był elastyczny i zachował swoją estetykę. Ujmując to najprościej, jak to tylko możliwe, części zbroi nie powinny o siebie zawadzać. Dzięki czemu nie zaistnieje potrzeba łączenia ich w większej ilości miejsc. Można posilić się również o gotowe szablony zbroi, dostępne w internecie, które wystarczy tylko wydrukować.

Projekt to nie wszystko, ponieważ bez wymiarów ani rusz. To dzięki nim pancerz będzie pasować idealnie do ciała osoby wykonującej kostium. Później pozostaje zapisanie wszystkich niezbędnych tomów, które są potrzebne do wykonania hełmu, śliniaka, a również różnych powłok, czy także zbroi na ramionach. Wykonane pomiary muszą być przeniesione na szablon zbroi. Można to zrobić o wiele szybciej, jeżeli osoba tworząca ma przed sobą kawałki papieru elastycznego oraz twardego i naszkicuje wszystkie ważne szczegóły osobno, wykonując pociągnięcia zgrubne, tak aby później istniała możliwość przerobienia projektu w razie jakichkolwiek potrzeb. Z całą pewnością o wiele dokładniejszym rozwiązaniem jest stworzenie manekina. To właśnie on pozwoli na zamontowanie wokół siebie szablonu papierowego. Różnego rodzaju artykuły kreatywne doskonale się tu odnajdą.

Ostateczny kształt

Cosplay - jak zrobić zbroję?
Cosplay – jak zrobić zbroję?

Drugim krokiem, do którego każdy prędzej czy później dojdzie, jest nadanie szablonowi ostatecznego kształtu. Na tym etapie warto upewnić się, co do zgromadzonych wszelakich części niezbędnych, a jeśli to konieczne, jednocześnie dopasować wszystko do rozmiaru. Jeżeli szablon składa się z dwóch bliźniaczych części, najlepiej wybrać tą najlepszą i odrzucić drugą. Jako modelu można z całą pewnością użyć drugiego, a wszystko dlatego, żeby pancerz był możliwie jak najbardziej symetryczny. Będąc zadowolonym z otrzymanego rezultatu, obrys warto doprowadzić do ładu przez wyczyszczenie i późniejsze zmiękczenie.

Następnie dochodzi do zaznaczenia szkicu oryginalnego, który będzie nadawał się do wycięcia. W taki sposób można dojść do pianki, a najczęściej używaną jest pianka eva. Aby wykorzystanie materiału do cosplayu było bardziej ekonomiczne, w pierwszej kolejności należy nakreślić największe części, później umieścić wokół nich te o wiele mniejsze. Jeżeli najdzie taka potrzeba można również wytłoczyć postać na kostiumie. Każdy szkic dobrze jest nanieść na piankę delikatnie długopisem. Kiedy wynik pracy okaże się zadowalający, warto wówczas kilkukrotnie przesunąć piórem, żeby szkice zostały odznaczone w piance do cosplayu. Najłatwiej jest narysować piankę, jeżeli ta położona jest na płaskiej powierzchni oraz jeszcze nie została zamontowana w samym pancerzu.

Zobacz również:

Montaż

Jak wykonać montaż bez względu na zawiłość projektu. Jeśli istnieje taka możliwość, wzór może być wypukły. Aby tego dokonać, wystarczy po prostu wymalować na zbroi nakreślony już wzór, przy pomocy spiczastej rurki. Koniecznym może okazać się powtórzenie całej czynności, co będzie mieć na celu uzyskanie bardziej oczywistego efektu. Kiedy wzór stanie się bardziej wypukły, warto wszystko pozostawić do wyschnięcia na całą noc. Jeżeli nadejdzie taka potrzeba, na zbroi można wykonać dekoracje.

Płyn uszczelniający też znajdzie tu swoje miejsce. Nakłada się go bezpośrednio na piankę, a z uwagi na to, iż owa pianka charakteryzuje się konsystencją wysoce gąbczastą, więc musi być ona zagęszczona przed samym naniesieniu kleju. Taką mieszaninę warto nakładać bardzo cienkimi warstwami. Jeśli zaś mową o tyle zbroi, tam wykorzystać można farbę akrylową. Jeżeli kostium na ciele jest luźny, to farba na stronie tylnej będzie wyglądała na naprawdę profesjonalną pracę. Oczywiście wiadomo, że taka farba popęka. Należy więc ją nakładać w sposób równomierny, bez zbędnego spieszenia się. Zbroja musi prezentować się naprawdę dobrze, więc warto zadbać o każdy szczegół.

Naprawdę oryginalny efekt można uzyskać przy pomocy pędzla zamoczonego w ciemnej akrylowej farbie. Przed samym wyschnięciem farby, warto pozbyć się każdych niedoskonałości, aby w pęknięciach jedynie został cień. Internet bogaty jest nie tylko w instrukcje odnoszące się do takich spraw, ale również przeróżne filmiki instruktażowe, dzięki, którym wszystko od razu wydaje się prostsze.