Buty do biegania - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Buty do biegania – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Buty do biegania – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę? Bieganie to sport cieszący się coraz większą popularnością. Dzięki swojej uniwersalności jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób w różnym wieku. Przygodę z tą aktywnością rozpoczynają zarówno dzieci szkolne, jak i osoby starsze. Plusem jest również to, że bieganie nie wymaga specjalnego ekwipunku. Bardzo ważny jest tu jednak dobór odpowiedniego obuwia. Podczas biegu istotny jest sposób stawiania stóp i ułożenie całego ciała. Dzięki właściwie dopasowanym butom można zapewnić swojemu ciału bezpieczeństwo oraz zniwelować ryzyko urazów i kontuzji. Jak dopasować obuwie biegowe do swojego zapotrzebowania?

Jak dopasować buty do warunków?

Poszukując odpowiedniego obuwia do biegania należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich będzie wykorzystywane. Istotne są tutaj rodzaj podłoża i pogoda. Biegacze zwykle natrafiają podczas treningów na różne nawierzchnie. Zaleca się przemyśleć, z jakim podłożem but będzie miał styczność najczęściej. Jeżeli są to twarde powierzchnie, takie jak kostka brukowa lub asfalt, obuwie powinno charakteryzować się wysokim stopniem amortyzacji i stabilizacji stopy. Takie rozwiązania polecane są zwykle osobom, które trenują głównie w mieście. Spotykane w takim terenie nawierzchnie wywołują silne drgania. Duże jest również tarcie pomiędzy podłożem a podeszwą. Dla zapewnienia bezpieczeństwa swoim ścięgnom i mięśniom, zaleca się wybrać akcesoria mocno stabilizujące stopę.

Wiele osób biegających decyduje się na trenowanie w lasach i parkach. Teren w takich okolicach jest zwykle nierówny. Powierzchnia jest z kolei o wiele bardziej miękka. Buty wykorzystywane na grząskim gruncie powinny posiadać mocno wyprofilowane podeszwy. Umożliwiają one zachowanie odpowiedniego poziomu przyczepności do nierównego terenu. Dzięki odpowiedniemu kształtowi łatwiej będzie też poruszać się w terenie pełnym wzniesień o różnej wysokości. Dlatego jest to też obuwie polecane osobom biegającym w górach.

Bieganie przy zmiennej pogodzie

Buty do biegania - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?
Buty do biegania – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Aby buty zapewniały komfort i bezpieczeństwo muszą być również dopasowane do warunków pogodowych. Standardowe modele mogą być zwykle noszone w cieplejszych miesiącach. To doskonałe rozwiązanie na okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Korzysta z nich wiele osób. Często noszone są również przy mniej korzystnej pogodzie. Nie dla każdego będą jednak komfortową opcją w czasie, kiedy robi się zimniej. Na późną jesień i zimę warto wyposażyć się w dedykowane temu okresowi obuwie. Poziom komfortu cieplnego należy dopasować do własnego zapotrzebowania. Nie każdemu będzie bowiem potrzebny model z ociepleniem. Najważniejsza w tym przypadku jest jednak ochrona przed wilgocią. Przemoczenie butów spowodowane opadami atmosferycznymi może spowodować wychłodzenie organizmu i zwiększyć podatność na przeziębienie. Dobrym rozwiązaniem będzie para butów ze specjalną wodoodporną membraną dostosowaną do warunków.

Jak dopasować buty do własnego zapotrzebowania?

Poszukując obuwia do biegania należy odpowiednio dopasować jego rozmiar i rodzaj. Właściwe przyleganie buta do stopy wpłynie zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowników. Jak dokonać właściwego wyboru?

Dobór odpowiedniego rozmiaru

Należy pamiętać o tym, że w przypadku butów biegowych wyjątkowo ważny jest właściwy sposób ich mierzenia. Zaleca się dokonać przymiarki po południu, kiedy stopy są zmęczone po całym dniu. Stopy wielu osób posiadają tendencję do puchnięcia, dlatego ważne jest dopasowanie obuwia właśnie w tym czasie. Konieczne jest również mierzenie w takich skarpetkach, jakie będą wykorzystywane podczas treningów. But o właściwym rozmiarze zapewnia swobodę ruchu najdłuższemu palcowi. Jednocześnie nie będzie się zsuwał i obcierał pięty.

Obuwie do biegania a typ stopy

Aby buty odpowiednio spełniły swoje zadanie, ważne jest dopasowanie ich do sposobu biegania i ułożenia stopy. Wyróżnia się stopy neutralne, stopy z pronacją i stopy z supinacją. Możliwe jest określenie posiadanego rodzaju stopy na podstawie wyglądu noszonych wcześniej butów. Obuwie osób ze stopą neutralną zwykle ściera się po zewnętrznej stronie pięty i środkowej śródstopia. Osoby ze skłonnością do pronacji ścierają wewnętrzne strony podeszwy. Buty osób ze skłonnością do supinacji są starte po stronie zewnętrznej. Ponieważ rodzaj starcia podeszwy nie zawsze jest miarodajny, warto zwrócić również uwagę na to, w którą stronę odchylają się noszone wcześniej buty. Biegacze ze stopami supinującymi powinni zaopatrzyć się w buty z jak najmocniejszą amortyzacją. Odpowiednie dla pronatorów będzie z kolei twardsze obuwie. Osoby posiadające neutralny typ stopy powinny wybierać standardowe modele o uśrednionym poziomie amortyzacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dopasowując obuwie biegowe do zapotrzebowania należy również skontrolować swój sposób biegania. Możliwe jest odbijanie się z pięty lub śródstopia. Osoby z pierwszej grupy powinny wybierać modele z dużą różnicą wysokości pomiędzy piętą i palcami. Biegacze odbijający się ze śródstopia mogą stawiać na niższe części tylne z mniejszą amortyzacją. Odpowiednio dopasowane buty z pewnością będą korzystnym rozwiązaniem.