Modne i nowoczesne tapety ścienne

Modne i nowoczesne tapety ścienne

Modne i nowoczesne tapety ścienne to doskonały sposób na przeprowadzenie metamorfozy każdego pomieszczenia. Bogata oferta produktów na rynku umożliwia dopasowanie idealnego wzoru do danego rodzaju wnętrza. Tapety znów są na czasie i coraz więcej osób decyduje się właśnie na ich użycie. To rozwiązanie pasujące również do stylu minimalistycznego, klasycznego czy glamour. Dzięki niej każde wnętrze nabierze wyraźnego charakteru, stanie się niebanalne i oryginalne. Tapety ścienne są nie tylko modne, ale także niezwykle efektowne.

Rodzaje tapet ściennych

1. Tapeta flizelinowa

Jedna z najczęściej wybieranych tapet na flizelinie. Składająca się z dwóch warstw, dostępna w wielu wzorach oraz kolorach. Tapety na flizelinie przeznaczone są również pod malowanie. W bardzo łatwy sposób można je położyć, wystarczy pokryć klejem ścianę. Tapeta flizelinowa nie ulega kurczeniu i nie rozciąga się. Pokrywa niewielkie pęknięcia znajdujące się na ścianie. Tapety na flizelinie można zrywać na sucho, przy czym nie trzeba martwić się, iż na ścianie powstaną brzydko wyglądające ślady.

2. Tapeta papierowa

    Bardzo popularne tapety, występujące w wersji lekkiej i ciężkiej. Wersja lekka posiada jedną warstwę, a ciężka 2 lub 3. Na rynku znajdziemy tapety papierowe zmywalne i wodoodporne, które można malować. Dostępne w wielu wzorach, gładkie, tłoczone oraz fosforyzujące. Ich minusem jest jednak brak trwałości, za to nie są drogim rozwiązaniem.

3. Tapeta winylowa

    Tapety winylowe produkowane są ze spienionego PVC. Niezwykle wytrzymałe i wysoce odporne na wodę i ścieranie. Charakteryzują się również odpornością na chemiczne środki czystości. Można je bez problemu czyścić, bez ryzyka ich uszkodzenia. Można je zastosować także w kuchni czy łazience.

4. Tapeta tekstylna

    Drogie rozwiązanie, pasujące zwłaszcza do wnętrz w stylu klasycznym albo glamour. Posiadają podłoża papierowe albo flizelinowe, a na nie nakładane są tkaniny. Najczęściej nakładanym materiałem jest welur, len, jedwab czy wiskoza.

5. Tapeta strukturalna

    Posiadają ziarnistą, tłoczoną strukturę. Doskonale potrafią zamaskować wszystkie niedoskonałości ścian. Można na nich malować. Wśród nich możemy wymienić między innymi bardzo wytrzymałe tapety z włókna szklanego albo tapety raufaza. Tapety ścienne raufaza to strukturalne papierowe tapety dwuwarstwowe, które odznaczają się sporą grubością i fakturowaniem. Między warstwy papieru stosuje się wprasowane trociny. Ten rodzaj tapet przeznaczony jest do malowania.

Wybór rodzaju tapety ściennej w zależności od danego pomieszczenia

Właściwości danych materiałów, z jakich wykonane są tapety ścienne, sprawiają, iż różne tapety polecane są do innych wnętrz. Przy zakupie idealnego produktu do naszego pokoju należy wziąć pod uwagę również wzór. Tapeta do kuchni, w której panuje duża wilgoć, powinna być przede wszystkim odporna na wysokie temperatury, tłuszcze oraz panującą w pomieszczeniu wilgoć. Takimi właściwościami odznaczają się tapety winylowe. Do takiego pomieszczenia dobrze pasują zwłaszcza wzory roślinne, rustykalne czy klasyczna krata. Tapety do salonu można wybierać wśród bogatej oferty tapet ściennych, w takim pomieszczeniu pasują jednakowo tapety ścienne z papieru, flizeliny czy wykonane z tkanin. Wzór natomiast musi być dostosowany do mebli oraz dekoracji. Tapety ścienne do sypialni powinny pomagać w odpoczynku i zrelaksowaniu się po ciężkim dniu pracy. Z tego względu powinny być w łagodne i delikatne wzory, na przykład geometryczne. Warto do salonu wybrać stonowane odcienie i postawić na beże, biel czy szarości.

Sprawdź także:

Modna tapeta we wzory

Aktualnie w modzie są odważne i oryginalne wzory tapet. Jednakże w trakcie wybierania śmiałych wzorów należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Najważniejszą rzeczą, na jaką musimy zwracać uwagę, jest przede wszystkim równowaga kolorystyczna. Efekt powinien być spójny, trudno jest dobrać parę stylów, kolorów czy wzorów, aby świetnie ze sobą współgrały. Wzorzysta tapeta będzie zawsze najbardziej charakterystycznym elementem każdego pomieszczenia, z tego względu można ją łączyć jedynie z neutralnymi meblami. Ich linia nie może być skomplikowana. Jeśli zależy nam na zachowaniu mebli w stylu klasycznym, wówczas warto wykończyć tapetę dekoracyjnymi panelami sztukateryjnymi.

Ile rolek tapety będziemy potrzebować?

Modne i nowoczesne tapety ścienne
Modne i nowoczesne tapety ścienne

Przed kupnem tapety na ścianę, koniecznie obliczmy, ile dokładnie rolek będzie nam potrzebnych. Przy tapetach natryskowych nie jest to trudne, wystarczy jedynie zmierzyć całą powierzchnię, jaką chcemy pokryć tapetą ścienną. Jeśli chodzi o klasyczne tapety, trzeba pamiętać, o tym, iż od powierzchni ścian nie należy odejmować znajdujących się w nich otworów, gdyż trzeba także okleić tapetą ościeża drzwi oraz wnęki okienne. Kupując tapetę, należy uwzględnić zapas 5- 15 procent. Duży zapas jest konieczny, gdy tapeta posiada powtarzający się wzór, a jego elementy znajdują się w sporej odległości od siebie. Wówczas trzeba go ułożyć, ścinając kawałku arkuszy. Mniejszy zapas przyda się w przypadku tapety z niewielkim wzorem, wtedy wystarczy jedynie 5 procent zapasu.

Polecamy: