Ocieplenie poddasza pianką

Ocieplenie poddasza pianką

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – czym jest? Jakie mogą być jej rodzaje? Nasz kraj, który leży w umiarkowanym klimacie, narażony zostaje na bardzo upalne lata, mroźne zimy oraz chłodniejsze deszczowe pory. Dlatego też konieczne jest zadbanie o właściwy sposób ocieplania domu – tak, żeby był on w stanie zapewnić znakomitą termiczną izolację bez względu na panujące warunki pogodowe.

Istotne będzie niewątpliwie to, żeby dobrać dobrej jakości surowce. Obecnie jedną z najlepszych możliwych opcji, będzie zastosowanie poliuretanowej pianki.

Pianka poliuretanowa – czym jest?

Ocieplenie poddasza piankąZadanie konstrukcji domów, to ochrona ich użytkowników przed zimnem. Niewystarczające mogą być, jednakże najczęściej same budowlane surowce i konieczne może być zastosowanie surowców celem ocieplania budynku. Warto mieć na względzie, iż odpowiednia termiczna izolacja domu nie dość, iż podniesie nam komfort zamieszkania, to zapewni także spore oszczędności. Według szacunków, właściwie przeprowadzona izolacja umożliwia oszczędności nawet na poziomie 50 procent kosztów poniesionych na poczet ogrzewania posiadanego budynku. Taką właśnie rolę, bez problemu będzie spełniała poliuretanowa pianka, która posiada znakomite parametry i zachowuje lepszą trwałość, aniżeli inne rozwiązania. Co istotne, możemy z jej pomocą ocieplić dowolny budynek – nie tylko ten nowo powstały, ale również zrealizowany nawet do kilkunastu lat wstecz. Dla podlegających modernizacji domów nierzadko jedynym możliwym, ale też najskuteczniejszym sposobem na poprawienie jakości termicznej izolacji, staje się zaś ocieplanie domu od środka. Jeżeli chodzi o pianę PUR, to najbardziej rozpowszechniony sposób nałożenia, to opcja natrysku bezpośredniego. Należy, jednakże zauważyć, iż przeprowadzenie tego rodzaju prac trzeba zlecić fachowcom, którzy mają odpowiedni sprzęt, jak i doświadczenie.

Jak jest otrzymywana pianka poliuretanowa?

Chcąc odpowiedzieć jasno na pytanie, w jaki sposób otrzymuje się piankę poliuretanową do ocieplania budynków, trzeba nadmienić, iż jest to komponent dwuskładnikowy.

  • pierwszy ze składników posiada: alkohole wyższego rzędu, katalizator, środek czynny powierzchniowo, jak również gaz będący odpowiedzialnym za zamykanie porów oraz spienianie,
  • drugi ze składników, stanowi mieszaninę izocyjanów. 

Pianka poliuretanowa – rodzaje  

Piana poliuretanowa otwarto komórkowa

Jej forma przypomina nieco budowę gąbek. Pianka jest niezwykle lekka, wykazuje dobrą termoizolacyjność, jak i jest paroprzepuszczalna. Można używać jej w miejscach, gdzie zwykle kładzie się różne typy wełny (celulozową, drzewną oraz mineralną). Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa zachowuje sporą elastyczność, dlatego możemy ją bez przeszkód wykorzystać na elementach konstrukcyjnych, które po czasie zmienić mogą własny kształt (jak przykładowo drewno). Jest bardzo dobra celem ocieplania poddasza poliuretanową pianką https://ocieplanie-dachow.com.pl/  (na szkielety wewnętrzne oraz ściany). Raczej nie powinniśmy jej używać w środowisku, gdzie pojawiają się nadmierne ilości wilgoci.

Piana poliuretanowa zamknięto komórkowa

Złożona jest z zamkniętych, niewielkich pęcherzyków. Jej właściwości przypominają takie, które ma polistyren XPS, dlatego też można ją wykorzystać w miejscu, gdzie zwykle używany jest styropian. Pianka zamknięto komórkowa jest bardzo lekka, stanowi idealną izolację cieplną, a poza tym jest uodporniona na działanie wody (dlatego nierzadko przeznaczana jest ona do przeciwwilgociowych zabezpieczeń).

Jej absorbowanie wody, to około 1 procent. Decyzja na temat tego, jaką piankę będzie się wykorzystywało w przypadku ocieplenia poddasza https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/, winna zostać bezwzględnie poddana konsultacji z wykonawcą (nierzadko również z firmą zajmującą się produkcją pianki). Podjęcie kontaktu z fachowcem jest niezwykle istotne, tym bardziej w wypadku poliuretanowej pianki zamknięto komórkowej, gdyż w tym wypadku (poza wymogami termoizolacyjnymi), trzeba zwracać także uwagę na mechaniczną wytrzymałość – wybierając właściwą gęstość danego produktu.

Będą to zatem pianki:

  • dwuskładnikowe – czyli te stosowane najczęściej celem ocieplenia domów jednorodzinnych. W bardzo szybkim tempie ulegają one stwardnieniu i nie będzie to uzależnione od zawartości wilgoci w powietrzu, są również bardzo elastyczne, gęste i bardziej uodpornione na mechaniczne uszkodzenia, możemy nałożyć je w temperaturze niższej, aniżeli 0 stopni Celsjusza,
  • niskoprężne – jak wskazuje ich nazwa, mogą się one rozprężać w dużo mniejszym zakresie, który wynosi 30-60 procent (przyrost zwykłej pianki, to 70-120 procent), stosowane są one wszędzie tam, gdzie nie może dochodzić do nadmiernego rozpierania elementów, pomiędzy które aplikowana jest pianka, są pomocne w dokładnym uszczelnieniu i wykazują znakomite właściwości akustycznej izolacyjności,
  • zimowe – tym, co odróżnia je od najzwyklejszej pianki będzie to, iż mogą być one zastosowane w temperaturze niższej, aniżeli -10 stopni Celsjusza,
  • zwykłe – minimalną temperaturą do ich użycia, jest 5 stopni Celsjusza, twardnieją one pod wpływem wilgoci znajdującej się w powietrzu oraz obecnej w podłożu: czas zupełnego utwardzania najzwyklejszej pianki PUR, to około 4 godzin.