Szkolenie BHP online

Szkolenie BHP online

Kursy BHP w formie online – pracownicy muszą przejść szkolenie BHP w pracy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że takie szkolenie można z powodzeniem przeprowadzić przez Internet. Są akceptowalne i całkowicie legalne. Co rozporządzenie mówi o szkoleniu BHP online? Jak wygląda szkolenie BHP z praktycznej strony? Jakie są zalety szkoleń BHP? Kto może zdecydować się na szkolenie BHP online? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelnika.

Co rozporządzenie mówi o szkoleniu BHP online?

Zanim zaczniemy jakiekolwiek rozważania na ten temat, powinniśmy najpierw zastanowić się, czym właściwie jest szkolenie BHP. Cóż, szkolenie w formie samokształcenia kierowanego. Nie tylko zdobywa, ale także aktualizuje lub uzupełnia wiedzę i umiejętności związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Kluczową rolę odgrywa materiał, który powinien dostarczyć organizator szkolenia. Szkolenia BHP online, które można przeprowadzić przez Internet, stają się coraz bardziej popularne. W praktyce oznacza to, że nie musimy być fizycznie obecni, aby dopełnić wszystkich formalności. Wbrew pozorom, bez względu na to, w jakiej branży jesteśmy, wiedza i umiejętności tam zdobyte są bardzo ważne w naszej codziennej pracy.

Szkolenie BHP – jak w praktyce wygląda?

Jak wspomniano wcześniej, szkolenia BHP online stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jeśli chcemy uzyskać certyfikat za ukończenie takiego kursu, musimy zmierzyć się z trzema krokami. Wszystko jest w większości zgodne z prawem i nie sprawia problemów prawie nikomu. Najpierw uczestnicy szkolenia otrzymują dobrze przygotowane materiały z zakresu BHP – dostosowane do grup pracowników, z którymi mają kontakt. Następnie uczestniczy zapoznanie się z materiałami i podchodzą do testu. Gdy udało nam się otrzymać skończony test, kolejnym krokiem było wystawienie imiennego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia – zostało wysłane pocztą. Jednak jest całkowicie zrozumiałe, że wiele osób może mieć pytania na ten temat, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na szkolenie BHP online. Dlatego niektóre podmioty decydujące się na ich organizowanie przygotowują dedykowane materiały na szkolenie, które nie zmuszają do niczego. Decydując się na takie rozwiązanie mieliśmy pewność, że zobaczymy jak taka klasa będzie wyglądać i na tej podstawie zdecydujemy, czy format jest dla nas odpowiedni.

Jakie są zalety szkoleń BHP?

Szkolenie BHP online
Szkolenie BHP online

Nie bez powodu szkolenia BHP w Internecie są tak popularne. Po pierwsze odbywa się to zgodnie z prawem. Wszystkie materiały potrzebne do przyswojenia wiedzy dostępne są niemal natychmiast po opłaceniu zamówienia. Co ciekawe, szkolenia BHP online można przeprowadzić niemal w dowolnym miejscu i czasie. Nie musimy tracić czasu na zajmowanie się sprawami organizacyjnymi bezpośrednio związanymi z jednorazowym zebraniem grupy pracowników.

Problemem nie jest również organizacja sali ani terminy zaplanowane z instruktorem. Z ciekawości warto wspomnieć, że uczestnik sam decyduje o tematach, którymi chce się zajmować, ustalając własne tempo pracy. Nie sposób nie wspomnieć o możliwości powrotu do tej samej treści, co umożliwia lepsze zrozumienie i przyswojenie danej kwestii. W ramach szkolenia uczestnicy mają możliwość nawiązania kontaktu z instruktorem – usuwając tym samym wszelkie pytania i wątpliwości. Szkolenie BHP online to w dużej mierze gwarancja pełnego certyfikatu, na którym pracodawca otrzymuje potwierdzenie, że się odbyło. W skrajnych przypadkach skany można wysłać na e-mail.

Kto może zdecydować się na szkolenie BHP online?

Szkolenia BHP online są w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami. Warto jednak zauważyć, że nie dotyczy to wszystkich szkoleń. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy możemy stwierdzić, że w zakresie BHP dostępnych jest kilka konkretnych stanowisk w formie samokształcenia kierowanego. Mowa o szkoleniach dla: pracodawców i innych zarządzających pracownikami, pracowników służb BHP, pracowników biurowych, techników inżynierów. W tej grupie znajdują się również inne stanowiska, w których praca jest związana z narażeniem na czynniki szkodliwe  dla zdrowia pracownika.